Nga Serbia, Kosova importon tre herë më shumë mallra se sa nga Shqipëria.
Bashkëpunimi ekonomik mes Kosovës dhe Shqipërisë është në nivel shumë më të ulët në krahasim me shtetet të tjera të rajonit. Edhe përkundër takime...
Emigrantë dhe protestues grek përplasen me Ministrin e Emigracionit.
Qytetarë grek dhe emigrantë protestues janë konfrontuar me ministrin e Emigracionit të Greqisë ë hyrje së kampit të emigrantëve në jug të Athinës....
Në Maqedoni ka tension të heshtur rreth formimit të qeverisë.
 (FOTO: Gruevski dhe Ahmeti)/ “Konservatorët e OBRM-PDUKM dështuan për të krijuar qeverinë e re, duke i hapur rrugë zgjedhjeve të parakohshme n...
Mattis: SHBA nuk i ndryshon politikat ndaj Kosovës, NATO do të qëndrojë.
(James Mattis, sekretar i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara).  Sekretari i ri i Mbrojtjes, James Mattis, në një dokument drejtuar Senatit ameri...
Tërmet me 5.4 ballë godet Kretën.
Një tërmet me magnitudë 5.4 ballë ka goditur ishullin e Kretës në Greqi; por nuk ka raportime nga autoritetet për  të lënduar ose për dëme serioze...
Greqia nuk pranon ekstradimin e pilotëve të Turqisë.
(FOTO: Ushtarët turq pas grushtit të shtetit arratisen në Greqi; momenti i mbërritjes)/ Gjykata e Lartë e Greqisë sapo ka hedhur poshtë kërkesë...
Rexhep Qosja ndaj kritikëve të idesë së tij: Unë them t’i japim Serbisë një copë të Kosovës, këta duan t’i japin dy.
(FOTO: Rexhep Qosja, akademik)/ Akademik Rexhep Qosja iu është  përgjigjur kritikëve të propozimit të tij për “shkëmbimin e Mitrovicës Veriore”...
Presidenti Thaçi- si Poroshenko: Po na ndajnë si Krimenë!
(FOTO: Hashim Thaçi, presidenti i Kosovës gjatë intervistës)/   Presidenti i Kosovës, ish luftëtar i UÇK, Hashim Thaçi, sot ka dhënë dy...
Që nga lufta e Kosovës, sot vjen treni i parë në linjën Beograd – Mitrovicë. Ka provokime, thotë media kosovare. FOTO
Një nga mediat me zë, “KosovaPress” njofton se treni që pritet të vijë sot në Mitrovicë, i nisur nga Beogradi. Sipas agjendës, treni është nisur n...
Nikola Gruevski ngarkohet me formimin qeverisë së re në Maqedoni.
(FOTO: Nikola Gruevski)/ Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov i ka kërkuar Nikola Gruevskit të formojë qeverinë e re. 46 –vjeçari e ka drejtu...