Momenti i Polonisë/ Tusk, si lider pro-BE Tusk kthehet në pushtet
Transmetimi i drejtpërdrejtë i përditshëm nga parlamenti i Polonisë, Sejm, është bërë një hit në internet, duke tërhequr qindra mijëra shikues për...
Lutja e Mëngjesit në Parlamentin Evropian lexohet në gjuhën shqipe nga prifti shqiptar
Lutja e Mëngjesit është një traditë prej 26 vitesh në Parlamentin Evropian. Në përvjetorin e 26-të saj, ky ritual u udhëhoq nga një prift shqip...
Shqiptarët më pozitivë me BE se çdo vend tjetër në Europë: Sondazhi
Qytetarët shqiptarë kryesojnë listën e vendeve më pozitive ndaj BE-së krahasuar me çdo vend tjetër europia...
Kathimerini: Athina është nën presionin e madh të BE-së për Shqipërinë, Gjermania dhe Spanja nuk tolerojnë
Nga Vassilis Nedos, Alexandra Voudouri Konsultime intensive diplomatike po zhvillohen lidhur me Greqinë që të pranojë të dërgojë një letër në e...
Itali/ Dhoma e deputetëve i jep dritën jeshile paktit Rama-Meloni
Me 189 vota pro dhe 126 vota kundër, Dhoma e ulet në Parlamentin Italian ka miratuar marreveshjen e firmosur mes kryeminIstrave Meloni dhe Rama pe...
10 vjetori i revolucionit në Ukrainë, Charles Michel dhe presidentja moldave vizitë në Kiev
Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel mbërriti sot në Kiev me rastin e dhjetëvjetorit të kryengritjes historike, pro-europiane në Sheshin...
Charles Michel thotë: ‘Ta mbajmë Ballkanin Perëndimor larg ndikimit rus!’
Nga Zagrebi,  Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel deklaroi se integrimi i rajonit te Ballanit Perëndimor në Bashkimin Europian është  n...
Rindërtohet qeveria në Londër, Sunak rikthen Cameron, kryeministrin e “Brexit”.
David Cameron ka bërë sot një nga rikthimet më të bujshme në politikën e vijës së parë në Britaninë e Madhe, duke u ulur në karrigen e Sekretarit ...
Suella Braverman e Anglisë shkarkohet nga posti i sekretares së Brendshme
Suella Braverman është shkarkuar nga posti i sekretares së Brendshme të Anglisë pas komenteve për protestat pro-Palestinës. Sekretarja e Brends...
Ministrat e Jashtëm të BE takohen me homologët e Ballkanit Perëndimor. Borrel skeptik mbi marrëveshjen.
Gjashtë ministrat e jashtëm të Ballkant Perëndimor do të takohen këtë të hënë me homologët e tyre të bashkimit Europian në Bruksel. Gjatë takimit ...