Emannuel Macron humb shumicën absolute parlamentare. Edhe Marine Le Pen merr 100 vende. Si do të qeverisin liberalët?
Presidenti Emmanuel Macron humbi shumicën absolute në zgjedhjet parlamentare të dielën. Këto zgjedhje kishin rëndësi për Macron, sepse bëhej fjalë...
Kush do ta mbajë mazhorancën? A rrezikon Macron? Franca vendos sot
  As dy muaj nuk kanë kaluar që prej fitores së Emmanuel Macron në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Francë, p...
Kryeministri ukrainas: Ndaloni luftën para se Evropa të digjet!
“Ka ardhur koha për të ndaluar këtë pushtim, përpara se Evropa të digjet”. Kështu ka deklaruar kryeministri ukrainas Denys Smihal në një fjalim të...
Hungaria heq të gjitha masat anti-Covid me Shqipërinë
Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se Hungaria ka hequr të gjitha masat kufizuese anti-covid për hyrjet në vendin e tyre. Qyteta...
Ukraina merr statusin kandidat për anëtarësim në BE
Parlamenti Europian i ka dhënë Ukrainës statusin kandidat për anëtarësimin në Bashkimin Europian. Rezoluta u miratua me 637 vota pro, 13 kundër dh...
Zelenksy kërkon pranimin e menjëhershëm të Ukrainës në BE
“Ukrainasit i kanë treguar botës se kush jemi ne. Dhe Rusia ka treguar se çfarë është bërë”. Kështu e ka nisur fjalimin e tij pre...
Ndërron jetë Eduard Kukan, eurodeputet, ish-ministri i Jashtëm i Sllovakisë/ Xhaçka: Kukan, një mik i mirë i Shqipërisë
Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, të enjten e 10 shkurtit ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të ish-ministrit të ...
Bullgaria kërkon shpërblim nga SHBA: I heqim veton Maqedonisë së Veriut nëse na hiqni vizat dhe bëhemi pjesë e Shengen!
Po shndërrohet në një 'telenovelë' historia e vetos bullgare për Maqedoninë e Veriut për të mos hapur negociatat, veto që ka mbajtur peng edhe Shq...
Evropa nën regjimin e Covid/ Austria do të kalojë në bllokim të plotë
Disa ditë pasi Austria vendosi një bllokim për të pavaksinuarit, ajo ka njoftuar një bllokim të plotë kombëtar për Covid-19, duke filluar nga e hë...
Katastrofë në Evropë/ “Askush nuk e priste këtë – nga lindi gjithë ky shi? Kjo është çmenduri,”
  -Të paktën 42 të vdekur dhe dhjetëra të zhdukur- Të paktën 42 njerëz kanë vdekur në Gjermaninë perëndimore dhe shumë të tjerë janë zh...