Nga: Leo Sands & Max Matza
BBC News

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka thënë se nuk do të kundërshtojë lëshimin e urdhrit që lejon agjentët e FBI-së të kontrollojnë shtëpinë e tij në Mar-a-Lago në fillim të kësaj jave.

Në një deklaratë, Trump tha se ai po inkurajonte “lirimin e menjëhershëm” të tij – por përsëriti pretendimin e tij se kërkimi ishte i panevojshëm dhe i motivuar politikisht.

Departamenti Amerikan i Drejtësisë i ka bërë një kërkesë të rrallë një gjykate të Floridës për të çvulosur urdhrin.

Nëse jepet, kjo do të thotë se dokumentet janë vënë në dispozicion të publikut.

Dhe mund të konfirmojë arsyen e kontrollit të së hënës në shtëpinë e zotit Trump në Florida – diçka që Departamenti i Drejtësisë nuk e ka zbuluar ende.

Kërkimi i FBI-së besohet të jetë i lidhur me një hetim nëse ish-presidenti hoqi të dhënat e klasifikuara dhe materialet e ndjeshme nga Shtëpia e Bardhë.

Sipas Washington Post, duke cituar burime anonime, dokumentet në lidhje me armët bërthamore ishin ndër sendet që agjentët e FBI-së po kërkonin në Mar-a-Lago.

Burimet nuk i thanë gazetës nëse informacioni përfshinte armë amerikane apo të ndonjë kombi tjetër.

CBS, rrjeti partner i BBC-së në SHBA, citon burime që thonë se urdhri i kërkimit është një dokument ” si eshtra e zhveshur” që nuk përfshin një shpjegim se pse u lëshua ose çfarë kërkoi FBI.

Trump ka reaguar me zemërim në faqen e tij të mediave sociale, Truth Social.

“Çështja e armëve bërthamore është një mashtrim, ashtu si Rusia, Rusia, Rusia ishte një mashtrim, dy shkarkime ishin një mashtrim, hetimi i Muellerit ishte një mashtrim dhe shumë më tepër.

“Pse FBI nuk do të lejonte inspektimin e zonave në Mar-a-Lago me avokatin tonë ose të tjerë të pranishëm. I bëri ata të prisnin jashtë në vapë, nuk do t’i linte të afroheshin.”

Trump kishte një afat kohor prej orës 15:00 EST (19:00 GMT) të premten pasdite për të kundërshtuar hapjen – por nuk është e qartë se çfarë do të thotë deklarata e tij tani për kohën kur dokumentet mund të publikohen.

Ai tashmë ka urdhër-arrestin dhe një faturë pronësie të redaktuar pjesërisht me sendet e sekuestruara gjatë kontrollit, kështu që mund t’i lirojë vetë.

“Jo vetëm që nuk do të kundërshtoj lëshimin e dokumenteve që lidhen me bastisjen dhe thyerjen joamerikane, të pajustifikuar dhe të panevojshme të shtëpisë sime në Palm Beach, Florida, Mar-a-Lago, por po shkoj një hap më tej duke INKURAJUAR menjëherë. publikimin e atyre dokumenteve”, thuhet në deklaratë.

Ai tha se kjo ishte pavarësisht se dokumentet ishin “përpiluar nga demokratët radikalë të majtë dhe kundërshtarë të mundshëm politikë në të ardhmen, të cilët kanë një interes të fortë dhe të fuqishëm për të më sulmuar mua, ashtu siç kanë bërë gjatë gjashtë viteve të fundit”.

Më herët, Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland zbuloi se ai personalisht e miratoi urdhrin për kërkim.

Deri më tani, Departamenti i Drejtësisë ka ndjekur praktikën e tij normale për të qëndruar në heshtje gjatë një hetimi aktiv – dhe dokumentet si urdhrat e kontrollit tradicionalisht mbeten të vulosura gjatë një hetimi në pritje.

Por zoti Garland tha se ai po i kërkonte një gjykate që dokumentet që lidhen me urdhrin e bastisjes të bëhen publike, në interes të publikut.

Ai tha se vendimi i tij u ndikua gjithashtu nga zoti Trump që publikisht njoftoi se kërkimi kishte ndodhur.

“Interesi i qartë dhe i fuqishëm i publikut për të kuptuar atë që ndodhi në këto rrethana rëndon shumë në favor të çvulosjes,” thanë avokatët e departamentit të drejtësisë në një mocion të paraqitur në gjykatën federale të enjten.

Kontrolli i së hënës ishte hera e parë në historinë amerikane që shtëpia e një ish-presidenti kontrollohej si pjesë e një hetimi penal. Trump dhe republikanë të tjerë e kanë dënuar masën si të motivuar politikisht.

Por duke folur në një konferencë për shtyp të enjten, Garland mbrojti agjentët e FBI-së dhe zyrtarët e departamentit të drejtësisë.

“Unë nuk do të qëndroj në heshtje kur integriteti i tyre sulmohet padrejtësisht,” u tha prokurori i përgjithshëm gazetarëve.

Ai gjithashtu tha se vendimi për të ekzekutuar urdhrin e bastisjes nuk u mor lehtë. “Aty ku është e mundur, është praktikë standarde të kërkohen mjete më pak ndërhyrëse,” tha ai.

Më herët, Lindsey Halligan, një avokat i zotit Trump, tha se ekipi i tij ligjor po peshonte nëse do të lëshonte urdhër-arrestin përpara se gjyqtari të merrte një vendim. Ata po konsideronin gjithashtu zbulimin e fotove dhe videove të kërkimit, tha ajo.

Agjentët e FBI-së në Mar-a-Lago kishin kërkuar që kamerat CCTV të fiken, por ekipi i Trump refuzoi të pajtohej, sipas CBS News, partneri amerikan i BBC-së. Mosmarrëveshja për kamerat nuk përfshiu ekipin e mbrojtjes së Shërbimit Sekret të Trump, pasi kamerat janë në pronësi dhe kontrollim privat, shtoi CBS.

Trump argumentoi të enjten në platformën e tij “Truth Social” se nuk kishte nevojë për bastisje pasi tha se avokatët e tij kishin “bashkëpunuar plotësisht” dhe “qeveria mund të kishte gjithçka që donte, nëse do ta kishim ne”.

Ai gjithashtu pretendoi se agjentët federalë kishin kërkuar nëpër dollapin dhe sendet personale të ish-Zonjës së Parë Melania Trump.