-Presidenti pretendon se ai ka fituar Xhorxhia, Karolina e Veriut, shtete të tjera ende ‘në ajër’.-

Presidenti Trump deklaroi fitoren në shumë shtete të rëndësishme të betejës të Mërkurën herët, edhe pse mbeti e paqartë se kush kishte votat për të fituar, pasi Trump la të kuptohet se Shtëpia e Bardhë do të shtynte Gjykatën e Lartë të vendoste mbi fletët e diskutueshme të votimit, duke paralajmëruar se një “grup shumë i trishtuar i njerëzve ”Ishte duke u përpjekur të“ hiqte të drejtën votuesve.

Presidenti, duke folur nga Salla Lindore e Shtëpisë së Bardhë, së bashku me zonjën e parë Melania Trump, nënpresidenti Mike Pence dhe zonja e dytë Karen Pence, falënderoi mbështetësit e tij dhe shpalli pjesëmarrjen “rekord”.

“Dua të falënderoj popullin Amerikan për mbështetjen e jashtëzakonshme. Miliona dhe miliona njerëz votuan për ne sonte dhe një grup shumë i trishtuar i njerëzve po përpiqen të heqin nga zëri atë grup njerëzish dhe ne do të qëndrojmë përballë kësaj ”tha Trump. “Ne nuk do të qëndrojmë për të.”

Presidenti ishte në gjendje të deklarojë fitoren të Martën vonë në shtetet fushëbetejë të Florida, Ohio dhe Iowa dhe ishte në gjendje të arrijë një fitore të madhe elektorale në Teksasin tradicionalisht të kuq, midis shteteve të tjera, parashikoi Fox News.

Por, një numër shtetesh kryesore në fushën e betejës, duke përfshirë Pensilvaninë, Wisconsin, Michigan, Georgia dhe Carolina e Veriut, ishin shumë afër për t’u thirrur.

“Ne fituam shtete që nuk prisnim të fitonim”, tha Trump. “Florida qe nuk e prisnim, e fituam atë me shumë.”

“Ne fituam shtetin e madh të Ohajos, fituam Teksasin … Eshtë gjithashtu e qartë se ne kemi fituar Xhorxhian” tha Trump, pavarësisht se ajo garë nuk është thirrur ende. “Ata kurrë nuk do të na kapin. Ata nuk mund të na kapin ”.

Presidenti foli të njëjtën gjë për Karolinën e Veriut, duke thënë se ai “ka fituar qartë”, dhe përsëri, se “ata nuk mund të na kapin”, pavarësisht nga ajo garë, gjithashtu, ende nuk është thirrur.

Presidenti dhe fushata e tij gjatë gjithë natës, u ankuan për garën në Arizona, të cilën Fox News e tha për rivalin e tij, demokratin Joe Biden. Fushata dhe guvernatori i Arizonës, argumentuan se disa vota të Ditës së Zgjedhjeve ende duhej të numëroheshin.

Presidenti u zhvendos në Pensilvani dhe tha se ai ishte “duke fituar” në shtet “me një sasi të jashtëzakonshme votash”, pavarësisht se votat ende numëroheshin atje.

“Papritmas, thashë, çfarë ndodhi me zgjedhjet. Eshtë jashtë, ”tha Trump. “Ju e dini se çfarë ka ndodhur. Ata e dinin se nuk mund të fitonin, kështu që thanë, le të shkojmë në gjyq ”.

Trump shtoi se ai parashikoi një betejë ligjore dhe tha se ai “e kishte thënë këtë që nga dita kur dëgjova se do të dërgoheshin dhjetëra miliona fletëvotime”, duke iu referuar shkallës së paparë të votimit përmes postës mes pandemisë së koronavirusit.

“Ky është një mashtrim për publikun amerikan. Ky është një siklet për vendin tonë, ”tha Trump, duke iu referuar votave që nuk u thirrën në shtetet kryesore.

“Ne po bëheshim gati për të fituar zgjedhjet, sinqerisht, ne i fituam këto zgjedhje”, tha Trump, duke shtuar se ai donte të “siguronte integritetin” e votës dhe të siguronte që ligji “të përdoret në një mënyrë të duhur”.

“Ne do të shkojmë në Gjykatën e Lartë të SHBA”, tha Trump. “Ne duam që të gjitha votimet të ndalen. Ne nuk duam që ata të gjejnë ndonjë fletë votimi në 4:00 të mëngjesit dhe t’i shtojnë në listë “.

Ai shtoi: “është një moment shumë i trishtuar. Për mua, ky është një moment shumë i trishtuar dhe ne do ta fitojmë këtë. ”

“Për sa më përket mua, ne tashmë e kemi fituar atë,” tha Trump.

Biden, duke folur më herët në Wilmington, Del., tha menjëherë pas mesnatës se ai ishte “në rrugën e duhur për të fituar këto zgjedhje”.

VERITAS.COM.AL