Hetuesit rus po kërkojnë fushën e mbuluar nga bora afër Moskës për shkaqet pse avioni i pasagjerëve u përplas.

Të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhi u vranë kur një ‘jet’ i kompoanisë ajrore ‘Saratov’ u rrëzua pak minuta pasi u ngrit nga aeroporti Domodedovo të dielën pasdite.

Zyrtarët thanë se po marrin parasyshë kushtet e motit, gabimin njerëzor dhe defektete teknik si kushte të mundshme.

Ata nuk përmendën mundësitë e terrorizmit. Avioni Antonov An-148 ishte në rrugë për në Orsk në malet Ural .

Ai u përplas afër Argunovo, rreth 80km (50 milje) në jug- lindje të Moskës. Mbetjet e avionit dhe trupat e viktimave janë shpërndarë në një zonë të gjërë. Shiko video nga momenti i rrezimit te avionit:

Veritas.com.al/