Gjenden rrënojat e nëndetëses legjendare “Harder” pas 80 vjetësh
Nëndetësja amerikane e Luftës së Dytë Botërore Harder është gjetur 80 vjet pasi u shkatërrua në Detin e Kinës Jugore. Nëndetësja, e cila ishte ...
Zbulimi i rrallë arkeologjik në Tepelenë, vendbanimi mund të jetë më i madhi në Ballkan
Në emisionin “ABC e Mëngjesit,  arkeologu Eduard Shehi foli për zbulimin e rrallë arkeologjik në Tepelenë. Ai tregoi se janë kontrolluar rreth 70 ...
SI sot 101vjet më parë: Shënohen marrëdhëniet diplomatike Shqipëri-SHBA
Shqipëria dhe SHBA shënojnë 101-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike. Marrëdhëniet diplomatike Shqipëri-SHBA kanë nisur më 28 korrik 1922, pak mua...
Sot, Dita e Gruas. Pse festohet me 8 mars?!
Dita Ndërkombëtare e Gruas kremtohet çdo vit më 8 mars. Kjo ditë është simbolike për rrugëtimin historik që gratë në të gjithë botën kanë bërë për...
Historia e Skënderbeut do të rishkruhet: Rama në 555 vjetorin e vdekjes së Heroit Kombëtar
Janë plot 555 vjet nga sot që heroi kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu ka ndërruar jetë. Kryeministri Rama së bashku me studiuesin Aurel Pla...
E vërteta e Butrintit dhe arkeologjia e të pavërtetave
Butrinti, si fenomen e jo si qëmtim i një qyteti antik, u rikthye ditët e fundit në kryefjalën e një vrulli opinionesh të pafaktuara...
1995 – Raporti i BE/OSBE-së: Nafta nga Shqipëria po kalon në Jugosllavi, kontrabandë flagrante në Shkodër
Raporti i BE/OSBE-se, 1995 Një raport i vitit 1995 i Misionit për Asistencë të Sanksioneve që operonte në Shqipëri, pasi Organizata e...
Ann Coulter: ‘Forca më e dëmshme për Amerikën dhe për Konservatorizmin ka qenë Fox News ‘
"Forca më e dëmshme për Amerikën dhe për konservatorizmin ka qenë Fox News, duke i drejtuar njerëzit në humbje", tha autorja konservatore, Ann Cou...
Dyzet vjet më parë vdiq Tito, udhëheqësi i Jugosllavisë
  AFPMaj 4, 2020, Funerali i liderit të Jugosllavisë komuniste Josip Broz Tito, më 8 maj 1980, në Beograd Paris (AFP) - Lideri i Jugosllavis...
George Washington është me origjinë Shqiptare, sipas Reuters
E ëma e presidentit historik amerikan ishte shqiptare nga rajoni i Pejës. Kjo besohet se vetë presidenti Washington ka lënë një letër ku shkruan q...