Fundi i teorive konspirative për vdekjen e Adolf Hitlerit. Piu cianur dhe ia futi vetes me plumb kokës.
Fundi i teorive konspirative: studimi konfirmon se Adolf Hitleri u vetëvra në vitin 1945 Adolf Hitleri vdiq në vitin 1945 në Berlin, pasi kisht...
Shumica e Amerikanëve besojnë se Holokausti mund të ndodhë përsëri/ Sondazhe
Nga: SUE SURKES Afërsisht gjysma e qytetarëve nuk janë në gjendje që të dinë emrin e një ghetto të vetme ose të një kampi përqendrimi, dhe 4 në...
Nata e parë e tmerrshme e kampit të Tepelenës
Ngjarjet e kampit famëkeq të Tepelenës gjatë regjimit diktatorjal, janë shndërruar në debat mes ‘historianësh’. Në debat është përfshirë edhe Kurt...
Dy shënime për Auron Taren
Nga: Kastriot Dervishi/  Fb 1 Auron Tare, vigjilent në mbrojtje të çdo krimi enverist, justifikoi përsëri krimin ndaj Atë Lekë Luli (vrasjen dhe...
Përsheshaxhiut Pëllumb Xhufi.
Studiuesi Kastriot Dervishi i përgjigjet apologjeut të kampit të Tepelenës. Dje, agjitatori komunist Pëllumb Xhufi, duke u marrë sërish me mëny...
Dita e kujtesës…
Nga Kastriot Dervishi/ Fb Nisur nga debati i fundit në lidhje me ditën e përkujtimit të martirëve të vrarë nga regjimi komunist, shpreh mendime...
Kanuni nuk e fal armën në publik- të tjerat janë spekulime!
Nga: Arben Komani/ Kanuni, i kodifikuar si kanuni i Lekë Dukagjinit, përpos se është një perlë në letërsinë e shkruar, tash është rikthyer si një n...
Edhe një herë mbi bombën në Ambasadën sovjetike. Varri i tyre ishte hapur para bombës.
Nga: Prof. ALEKSANDER MEKSI I ashtuquajturi “Incident” i bombës që u hodh në Ambasadën Sovjetike në Tiranë, më 19 shkurt 1951, përbën një shemb...
Si sot 116 vjet: Viktor Hygoi? – Pa të Bota do të ishte ndryshe.
Më 26 shkurt 1802 lindi poeti, shkrimtari, dramaturgu, politikani dhe akademiku Viktor Hugo. Ai është një nga shkrimtarët më të famshëm francez t...
Gjergj Kastrioti, heroi kombëtar i shqiptarëve krahasohet me Aleksandrin e Madh
Kur bëhen këto lista me gjeneralët më të mirë të historisë, ato zakonisht priren të largohen nga tema aq sa disa emra të debatueshëm shkaktojnë ir...