Gjergj Kastrioti, heroi kombëtar i shqiptarëve krahasohet me Aleksandrin e Madh
Kur bëhen këto lista me gjeneralët më të mirë të historisë, ato zakonisht priren të largohen nga tema aq sa disa emra të debatueshëm shkaktojnë ir...
Revolveri, shpata, etj., të Isa Boletinit mbërrijnë nga Tirana në Prishtinë
Armë dhe gjëra personale të Isa Boletinit të ardhura nga Tirana do të ekspozohen në Prishtinë. Në “Ekspozitën Bazë” e cila do të hapet në Muzeu...
Kriza politike e ‘ujërave’ po rrënon dëshmitë historike. Shembet ura 300 vjeçare.
(Ura e Hoshtevës, Zagori, pas shirave)/ Reshjet e ditëve të fundit lanë një faturë dëmesh të pallogaritshme në Monumentet e kulturës. Dy ura të...
Si sot 27 vjet më parë: Hapet në Tiranë, pas 3 dekada, xhamia e Et’hem Beut. VIDEO
Ngjarja është filmuar dhe regjistruar në shumë celuloid, por për nga vlera dhe pjesëmarrja në ngjarje ajo ua kalon shumë tubimeve të organizuara s...
Letër për “Z. Enver”: Këtu në kampin e internimit ‘jetojmë si në dasmë”
Nga Kastriot Dervishi/ Gazeta Express Një i internuar në kampin famëkeq tela me gjemba të Tepelenës, (1949-1952)ka zgjedhur një mënyrë origjina...
NYT: Vendet me Monarki janë më të mirë, më të qëndrueshëm, më të pasur dhe të bashkuar.
Monarkia është kurë për vendet e sëmura, ka sugjeruar gazeta e majtë liberale ‘New York Times’, në një artikull që vjen përmes lajmeve mbi rigjall...
Jemi kureshtarë: Çfarë dimë se na pret në 12 muajt e këtij viti?!
Janar 30 janar: Presidenti amerikan, Trump,  do të mbajë një fjalim në Kombet e Bashkuara në të cilin të mandatuarit do të paraqesin prioritetet po...
Dita e Rinisë, 1990: Flet Berisha: ‘Po sot ku jemi?”.
Është privilegj kremtimi i Ditës së Rinisë që është dita e revolucionit demokratik paqësor, më e rëndësishmja në historinë e lirisë, ' tha Berisha...
Dy 17 Nëntorë fqinj, të dy të debatueshëm.
Nga L. Skiro/ Sot, 17 Nëntori comemorohet nëTiranë dhe në Athinë. Në Athinë përkujtohet në dy kuptime: Edhe si lëvizje anarkiste e studentëv...
Gjergj Kastrioti sipas At Nicola Caussin: “Shoh dikë si Leonidas, si Pirro, si Aleksandri i Madh!”
Aurenc Bebja, Francë Prifti At Nicolas Caussin ka lindur në vitin 1583 në qytetin francez të Troyes. Ndërroi jetë në 1651. Dy vite më vonë, në1...