Vijnë turistë nga blloku komunist:1960. SCAN zbulon pamje të rralla. VIDEO
(FOTO: Turistët sapo kanë zbritur nga autobuzi dhe po akomodohen në Hotel Dajti)/ Regjimi izolacionist komunist i Shqipërisë, kishte mbajtur të...
FOTO: Si u rrënuan Durrësi dhe Shëngjini në Luftën e Parë Botërore. Pallati i Princ Vidit
(FOTO: Ky ishte Pallati i Princ Vidit, i quajtur edhe 'Konaku' para bombardimit)/ Arkivat e fotografisë në Itali dhe Austri, kohët e fundit kan...
Regjimi komunist, edhe në vitin 1991, ri-shpalli 118 “kriminelë lufte”; ata të vitit 1959.
Nga Kastriot Dervishi* Me dekretin nr.3005, datë 23.11.1959 të Presidiumit të Kuvendit Popullor regjimi komunist pat shpallur një amnisti për t...
Ky djalosh zbuloi bunkerin sekret Francez të Hitlerit
Adolf Hitler kreu disa nga krimet e tij të kasaphanës së tmerrshme në historinë njerëzore; por kur ky fotoreporter zbuloi bunkerin e tij sekret Fr...
Pse sot “Shtëpia e Torturave” komuniste? Apo pse Gramoz Ruçi shfaqet si eksponent?
(FOTO:Emrat kryesorë pas Enver Hoxhës dhe Ramiz Alisë, janë Abedin Shyti, Hekuran Isai, Feqor Shehu, Gramoz Ruçi, Simon Stefani dhe Mehmet Shehu)/...
Polonia zbulon Memorialin e Heroit të Luftës së Dytë Botërore, i vrarë nga Komunistët. VIDEO
Kryetari i bashkisë i Varshavës ka zbuluar një monument të heroit të Luftës së Dytë Botërore i cili vullnetarisht shkoi në Auschwitz dhe informoi ...
Dita e Dëshmorëve, homazhe në nder të të rënëve për atdheun.
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, Kryeministri, Edi Rama dhe Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta zhvilluan  sot para dite homazhe në Varrezat e D...
Zbulohen fjalimet raciste të Mohamed Aliut në xhami.
Dosjet e fundit të FBI kanë detajuar fjalimet e mbajtura nga kampioni i boksit në peshat e rënda Muhamet Ali në xhamitë amerikane në vitet 1960 e ...
‘Liria i prin popullit’, si sot 219 vjet më parë
  Në 26 prill 1798 do të lindte Eugène Delacroix, piktor madhor i lëvizjes romantike. Piktura e tij,  "Liria i prin popullit" ("Liberté...
Si sot 93 vjet më parë tronditi vendin vrasja e Avni Rrustemit
Avni Rustemi vdiq më 22 Mars pas një atentati që iu bë në Tiranë më 20 prill 1924 pranë Pazarit të Ri. Avni Rustemi lindi në Libohovë, në një f...