-Presidenti gjithashtu sulmoi kryebashkiakun e Uashingtonit Muriel Bowser, ‘Demokrati nuk ishte “duke bërë punën e tij”

 

Presidenti Trump sulmoi kundër “LLUMIN ANTIFA” siç e quajti ai dhe median të Shtunën në mbrëmje ndërsa marshimi vazhdonte në Uashington, D.C., ku mbështetësit pro-Trump u mblodhën për “Marshimin Million MAGA”.

Në një seri mesazhesh në Twitter përpara mesnatës ET, presidenti gjithashtu shpërtheu kundër-protestuesve Antifa si “Plehra Radikale të Njeriut”, duke retweetuar një video që tregonte një burrë duke u goditur me grushte dhe shkelmuar në një rrugë në Uashington më herët gjatë ditës.

Trump akuzoi aktivistët e Antifa për kthimin nën errësirën për të shkaktuar gjymtime, duke pretenduar se turma pro-Trump kishte detyruar  të majtët duke vrapuar “për kodrat” gjatë orëve të ditës.

Presidenti gjithashtu shpërtheu kundër kryebashkiakut të Uashingtonit Muriel Bowser, duke pretenduar se Demokrati nuk ishte “duke bërë punën e vet”, dhe nxiti forcën policore të qytetit “të shkojë – bëj punën tënde dhe mos u mbaj !!”

Trump gjithashtu akuzoi “Mediat Memece” për injorimin e përplasjeve në Uashington, duke retweetuar një mesazh nga Rep. Republikan i SHBA Lee Zeldin i Nju Jorkut, i cili pretendoi një “ndërprerje totale të medias” ndërsa të majtët filluan sulme “të neveritshme” kundër mbështetësve të Trump.

Mbrëmja pa ballafaqime të shpërndara dhe dhunë të përshkallëzuar ndërsa policia raportoi të paktën 20 arrestime ndërsa u përpoqën të mbanin të ndarë grupet kundërshtare.

Më parë gjatë ditës, kundër-protestuesit e majtë dolën në sulm kundër grupeve pro-Trump që u mblodhën për të kontestuar rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit, të cilat treguan demokratin Joe Biden duke i mohuar Trump një mandat të dytë në Shtëpinë e Bardhë.

Vetë Presidenti vizitoi demonstratën – duke udhëtuar nëpër zonë me autokolonën e tij.

VERITAS.COM.AL

Imazhi mund të përmbajë: një ose më shumë njerëz, turmë, pemë dhe jashtë, text that says 'BROOKS MERIWETHER'