Elon Musk ka thënë se do të largohet nga posti i kreut të Twitter pasi miliona përdorues të Twitter votuan për të lënë postin.

 

“A duhet të largohem si kreu i Twitter? Unë do t’i përmbahem rezultateve të këtij sondazhi”, shkroi ai në Twitter të dielën mbrëma.

 

Më shumë se 17 milionë njerëz votuan në sondazhin 12-orësh, ku shumica votuan “Po”.

 

“Siç thuhet, kini kujdes se çfarë dëshironi, pasi mund ta arrini atë”, shkroi ai në Twitter.

 

Masa vjen pasi Twitter njoftoi më herët të dielën një politikë të re që ndalon përdoruesit të ndajnë lidhjet me llogaritë e tyre në platformat rivale, duke përfshirë Facebook dhe Instagram të Mark Zuckerberg, si dhe rivalin në zhvillim të Twitter, “Mastodon” dhe “Truth Social” të Donald Trump.

“Ne e dimë se shumë nga përdoruesit tanë mund të jenë aktivë në platforma të tjera të mediave sociale; megjithatë, duke shkuar përpara, Twitter nuk do të lejojë më promovimin falas të platformave specifike të mediave sociale në Twitter”, tha kompania në një postim.

Shkeljet fillestare mund të rezultojnë në pezullime të përkohshme ose një kërkesë për të fshirë tweet-in ofendues, por shkelësit e përsëritur rrezikojnë pezullimin e përhershëm, tha ai.

“Twitter-i duhet të jetë i lehtë për t’u përdorur, por jo më reklamim i pamëshirshëm falas i konkurrentëve. Asnjë botues tradicional nuk e lejon këtë dhe as Twitter nuk do ta lejojë”, tha Musk në platformë më herët të dielën.