Zonjës Merkel i mbetet vetëm të bashkë- ulërijë me ujqërit… Nëse do të shpëtojë lëkurën e saj!?
Nga: Barbara Wesel, Dojçe Vele/ Samiti i BE për refugjatët nuk ishte një samit për shpëtimin e Angela Merkelit. Por ndërkohë ka një konsensus, q...
BE, që i kishte nxitur, sot i ka ndëshkuar hakmarrjen kundër produkteve të Shteteve të Bashkuara.
Bashkimi Europian i ka dhënë shuplakë tarifave hakmarrëse mbi produktet ikonë të Shteteve të Bashkuara, ku përfshihen bourbon, jeans dhe motoçikle...
Parlamenti Europian në krizë; përkthyesit në grevë për kushtet e punës.
(FOTO: Ndërtesa e PArlamentit  Europian në Strasburg, Francë | Patrick Hertzog/AFP ) Javën e ardhshme, java plenare e Parlamentit Europian në S...
Soros ka frikë për rrëzimin e bllokut BE, i kërkon Europës të paguajë miliarda që të ndalë emigrantët që në Afrikë.
Miliardieri Hungaro- Amerikan i krahut të majtë, George Soros, ka bërë thirrje ndaj anëtarëve të Bashkimit Europian që ti japin Afrikës, çdo vit, ...
Juncker i hedh degën e ullirit qeverisë së Italisë dhe betohet se BE nuk do të përsërisë gabimin me Greqinë.
-Presidenti i Këshillit Europian thotë se ka qenë i tundur të ndërhyjë në punët e politikës italiane- Jean-Claude Juncker i ka hedhur degën e u...
Në Romë betohet qeveria e zhbllokimit, në Bruksel detyrohen të urojnë qeverinë ‘armike’ populiste
Qeveria e re populiste e Italisë është betuar  sot, pasi presidenti Sergio Mattarella, ra dakord që të rishikojë ministrat e propozuar, pas grindj...
Një letër jo zyrtare- nëpër zyrat e BE: “Jo!, negociatave me Shqipërinë…”.
Një dokument jo zyrtar, 'non paper draft', ( shiko faksimilen në fund) që po qarkullon mes vendeve anëtare të Bashkimit Europian sugjeron mos hapj...
“Italia nuk do të jetë koloni gjermane!”, Salvini ia përplas BE-së mbi buxhetin shtesë.
Lideri populist i ‘’La Lega”,  Matteo Salvini ia përplasi Bashkimit Europian këtë javë pas kërkesës që Italia të implementojë një buxhet shtesë pr...
BE lëviz për të bllokuar sanksionet e SHBA kundër Iranit
Komisioni Europian ka zbuluar planet e tij për përdorimin e një sërë masave ligjore që do të bllokojnë sanksionet e Shteteve të Bashkuara kundër k...
President i ‘Europës, Tusk, vjen në Tiranë dhe kërkon që Tirana të bindë Europën…
“Ajo çfarë keni bërë është e mjaftueshme për të çelur bisedimet për anëtarësim. Do të jetë sfidë të binden të gjitha shtetet anëtare të BE-së [për...