AFP / MOHD RASFAN

Ndërsa ministrat u mblodhën për një fotografi në takimin në qytet-shtetin, Pompeo shkoi për të përshëndetur homologun e tij të Koresë së Veriut Ri Yong Ho

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, bëri thirrje të shtunën për presionin që të vazhdoje te mbahet mbi Korenë e Veriut, pasi një raport i OKB-së paralajmëroi se Pyongyang po anashkalon sanksionet e ashpra të vendosura mbi programin e saj të armëve bërthamore.

Në Singapor përpara një forumi të rëndësishëm të sigurisë, Pompeo tha se i kishte kërkuar vendeve të tjera që të zbatojnë rreptësisht sanksionet e Kombeve të Bashkuara kundër Koresë së Veriut, e cila duket se ka bërë përparim të ngadalshëm drejt denuclearizimit pas një zotimi në një samit të rëndësishëm në qershor.

Ai veçoi Rusinë pasi raportet sugjeruan se po shkelin sanksionet dhe tha se Kina, një nga aleatët e paktë të Phenianit, ishte zotuar të zbatojë masat.

Veritas.com.al/