CHRIS TOMLINSON, Breitbart

Një total prej 76 për qind i publikut grek mbështesin politikën e ashpër të kontrollit kufitar të miratuar nga qeveria konservatore Greke, sipas sondazhit.

Sondazhi, i cili u krye nga firma e sondazhit Pulse, zbuloi se vetëm 18 përqind e publikut grek mendonin se masat që po merren aktualisht nga qeveria për të ndaluar një numër të madh emigrantësh që hyjnë në vend ishin te gabuara.

Rezultatet treguan gjithashtu se 84 për qind e Grekëve ishin shumë të shqetësuar për qëndrimin e Turqisë ndaj situatës në kufi, raporton gazeta greke Proto Thema.

Të anketuarit u pyetën edhe për shqetësimet e tyre lidhur me përhapjen e koronavirusit në Greqi, i cili ka rreth 45 raste të konfirmuara deri më tani. Vetëm më pak se gjysma e të anketuarve, 42 përqind thanë se ishin të shqetësuar për një përhapje të madhe që po ndodh në Greqi.

Partia qeverisëse Demokracia e Re (ND) gjithashtu mbetet më e popullorja në vend, me 39 përqind të votave në sondazh, përpara Koalicionit të së Majtës Radikale (SYRIZA) të kryesuar nga ish kryeministri Grek Alexis Tsipras, i cili shënoi 25 për qind

Sondazhet ka të ngjarë të jenë lajme të mirëpritura për qeverinë Greke, e cila është goditur me disa akuza nga autoritetet Turke ditët e fundit, përfshirë pretendimet se rojet kufitare kishin qëlluar fatalisht një emigrant Sirian më herët gjatë javës.

Zëdhënësi i qeverisë Greke Stelios Petsas rrëzoi akuzat Turke si “lajme të rreme”, duke thënë: “Videoja që tregon fatalitetin në kufirin Greko-Turk është lajm i rremë. Ne i bëjmë thirrje të gjithëve të përdorin kujdes kur raportojnë lajme që nxisin propagandën Turke. ”

Që kur Turqia hapi portat për emigrantët javën e kaluar, tensionet në kufirin tokësor midis Greqisë dhe Turqisë kanë qenë të larta. Emigrantët kanë sulmuar zyrtarët e kufirit Grek ndërsa po përpiqeshin të kalonin vendin.

Të Premten, Z. Petsas prezantoi një video në mediat sociale që pretendonte se qeveria Turke po armatoste emigrantët me gaz lotsjellës dhe po lëshonte të burgosurit dhe po i dërgonte në zonën kufitare gjithashtu.

VERITAS.COM.AL