Presidenti Donald Trump ka emëruar John Bolton si Këshilltar i Sigurisë Kombëtare i Shteteve të Bshkuara, në vend të HR McMaster. Zoti Bolton ëshët quajtuar fajkua mbrojtës së epokës  së Bush dhe ka shërbuer si ambasador i Shteteve të Bashkauara në OKB.

Presidenti Trump ka falenderuar Gen McMaster përmes një postimi në Tëitter, duke thënë se ai kishte bërë një “punë të shkëlqyer dhe se gjithmonë do të mbetet miku im”.

Zoti Bolton, i cili ka mbështetur sulmin ndaj Koresë së Veriut dhe Iranit, tha për Fox Neës sepuna e tij do të jetë për të siguruar presidentin se ka “të gjitha rangjet e opzioneve”

Në 14 muaj, zoti Bolton bëhet këshilltari i tretëi sigurisë kombëtare në administratën e Trump.

latest high-profile departure from the Ëhite House.

Veritas.com.al/