Inteligjenca britanike deklaroi të martën se presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin mund të shpallë aneksimin e territoreve të pushtuara ukrainase më 30 shtator.
 Kjo, gjatë një fjalimi para të dyja dhomave të parlamentit rus.

“Ekziston një mundësi reale që Putini të përdorë fjalimin e tij për të shpallur zyrtarisht aneksimin e rajoneve të pushtuara të Ukrainës në Federatën Ruse”, tha Inteligjenca Britanike, duke kujtuar se “referendumet” që po mbahen aktualisht në këto territore do të përfundojnë më 27 shtator.

Sipas inteligjencës britanike, udhëheqja ruse shpreson pothuajse me siguri se çdo njoftim i aneksimit do të shihet si një justifikim për një “operacion special ushtarak” dhe do të konsolidojë mbështetjen patriotike për konfliktin”, thuhet në rishikim.

Megjithatë, inteligjenca britanike vëren se kjo ambicie ka të ngjarë të minohet nga rritja e ndërgjegjësimit të brendshëm.

Kjo, për dështimet e fundit të Rusisë në fushën e betejës dhe shqetësimi i rëndësishëm për mobilizimin e pjesshëm të shpallur javën e kaluar.

Të shtunën e 24 shtatorit një ligjvënë rus pohoi të njëjtën datë për aneksimin e territoreve të pushtuara.

“Duke marrë parasysh rezultatet paraprake të referendumeve dhe gatishmërinë e Rusisë për t’i njohur ato, aderimi i territoreve [DPR, LPR, Kherson dhe rajonet e Zaporozhye] ka të ngjarë të bëhet që më 30 shtator”, tha parlamentari rus.

Sipas tij, Vladimir Putin mund të marrë pjesë në punimet e 30 shtatorit.

Reagimet

Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës së Atlantikut të Veriut, Jens Stoltenberg, dënoi të martën synimet e Rusisë për të organizuar pseudo-referendume në territoret e okupuara përkohësisht të Ukrainës.

Sipas tij, synimet e tilla janë një përshkallëzim i mëtejshëm në luftën e Putin-it.

Pentagoni i quajti planet e Kremlinit për “referendume” një operacion informacioni dhe Shtëpia e Bardhë tha se Shtetet e Bashkuara nuk do të njohin kurrë shkeljet territoriale të Rusisë në Ukrainë.

Bashkimi Evropian beson se futja nga Duma Shtetërore e Rusisë e përgjegjësisë penale, e cila është më e përshtatshme gjatë një lufte në shkallë të gjerë, si dhe mbajtja e të ashtuquajturave “referendume” në territoret e okupuara të Ukrainës, është një shenjë e “nervozizmi” i Kremlinit për shkak të dështimeve në front.

Presidenti francez Emmanuel Macron kritikoi synimet e Rusisë për të mbajtur të ashtuquajturat “referendume” në territoret e pushtuara përkohësisht të Ukrainës, duke i quajtur ato “provokim” dhe “cinizëm”.

Kancelari gjerman Olaf Scholz hodhi poshtë si të papranueshme planet e shpallura nga pushtuesit në lidhje me “referendumet” për bashkimin me Rusinë në katër rajone të Ukrainës.

Presidenti polak Andrzej Duda i quajti të pavlera pseudo-referendumet e planifikuara nga pushtuesit në territoret e pushtuara të Ukrainës.

Kryeministrja e Estonisë Kaya Kallas tha se synimi i Federatës Ruse për të mbajtur pseudo-referendume në territoret e pushtuara të Ukrainës do të ketë efektin e kundërt për Rusinë.

Shtëpia e Bardhë beson se përgatitja për mobilizim tregon pasigurinë e Federatës Ruse.