CHRIS TOMLINSON

Administrata e Kryeministrit italian Giuseppe Conte përballet me një krizë pasi partia e ish-kryeministrit Matteo Renzi dha dorëheqjen nga qeveria, duke marrë me vete disa ministra të kabinetit.

Matteo Renzi, i cili kryeson partinë Italia Viva (IV), njoftoi të Mërkurën se nuk mund të mbështeste më qeverinë e koalicionit Conte, duke lënë aleancën e Lëvizjes Pesë Yje dhe Partinë Demokratike (PD) të krahut të majtë pa shumicë në parlament.

Levizja vjen pas disa javë tensionesh midis Renzit dhe Contes rreth mosmarrëveshjeve të ndryshme mbi politikat – kryesisht në lidhje me mënyrën e shpenzimit të parave të shpëtimit ndaj koronavirusit – së bashku me shumë kërcënime të bëra nga Renzi në të kaluarën për të lënë qeverinë.

“Duhet guxim, liri e brendshme dhe ndjenjë përgjegjësie. Ne nuk e kemi shkaktuar krizën. Ka muaj që po ndërtohet. Tani, ne do të largohemi nga karriket tona, “tha Renzi, sipas Il Giornale.

Duke lënë qeverinë, Renzi merr gjithashtu disa ministra kryesorë të cilët janë gjithashtu anëtarë të Italia Viva, duke përfshirë Ministren e Bujqësisë Teresa Bellanova dhe Ministren e Familjes dhe Shanseve të Barabarta Elena Bonetti.

Më parë gjatë ditës, Kryeministri Conte ishte takuar me Presidentin Sergio Mattarella dhe i tha medias se ai shpresonte se ende mund të llogariste në mbështetjen e Renzit, duke thënë se qeveria mund të punonte vetëm me nje shumicë dhe se Italianët nuk do të pranonin një krizë të re qeveritare.

Disa skenarë mund të shpalosen pas lëvizjes së Renzit, duke përfshirë zgjedhje të parakohshme, e cila besohet të jetë skenari i preferuar i Presidentit Mattarella, në krahasim me një koalicion të brishtë në parlament.

Sondazhet e opinioneve tregojnë se zgjedhjet mund të shohin formimin e një qeverie të re të qendrës së djathtë, pasi Lega populiste e Senatorit Matteo Salvini dhe nacional-konservatoret e Fratelli D’Italia (FdI) arritën shumë pike në një sondazh të Swg të lëshuar këtë javë.

Sondazhi tregoi Legen e Salvinit si më populloren në Itali me 23.2 përqind. Ndërsa Fratelli D’Italia, e udhëhequr nga e zjarrta Giorgia Meloni, shënoi 17.2 përqind, pak më shumë se dy pikë përqindje më pak se Partia Demokratike e cila shënoi 19.4 përqind.

Lega ka kryesuar sondazhet e opinioneve për muaj, por FdI ka parë rritje të shpejtë të popullaritetit gjatë dy viteve të fundit, duke u rritur 6 përqind nga zgjedhjet e Parlamentit Evropian në 2019.

Të mërkurën, Giorgia Meloni kërkoi dorëheqjen e qeverisë Conte, duke thënë: “Italianët në gjunjë, qeveria në rrëmujë. Italia nuk ka mundësi të humbasë më shumë kohë. Conte duhet të japë dorëheqjen. Zgjedhjet tani. ”

Matteo Salvini lëshoi gjithashtu një deklaratë në emër të koalicionit të qendrës së djathtë, duke thënë: “E djathta e qendrës është forca kryesore politike e vendit dhe pas një samiti që konfirmoi unitetin e madh të koalicionit, kërkon që kryeministri të marrë shkas nga kriza dhe te japi dorëheqjen menjëherë ose, përndryshe, te paraqitemi nesër në Parlament për të kërkuar një votëbesimi. ”

“Ne mbështetemi te mençuria e Presidentit të Republikës për një zgjidhje të shpejtë: partitë e qendrës së djathtë qartësisht rikonfirmojnë mospelqimin e tyre për të mbështetur qeveritë e majta,” shtoi ai.

VERITAS.COM.AL