( Sot po mbahet seanca parlamentare e jashtezakoshme ku disktohet mbi marredheniet e qeverise se Kosoves me SHBA)/

Fatos Bytyci, Reuters Mars 11, 2020,

PRISHTINE,11 Mars (Reuters) – Është rritur shqetësimi në Kosovë që Shtetet e Bashkuara mund të tërheqë trupat e veta nga vendi i Ballkanit në shenjë hakmarrjeje për tarifat e vendosura nga Prishtina për mallrat nga Serbia e saj rivale.

Disa politikanë kanë bërë thirrje që të hiqen tarifat në vend se sa të rrezikojnë marrëdhëniet me Uashingtonin, ku senatorët kanë kërcënuar të bëjnë presion për një tërheqje.

Kosova prezantoi tarifat në nëntor 2018 pasi Serbia bllokoi anëtarësimin e ish-provincës së ndare në organizatat ndërkombëtare, përfshirë Interpolin dhe UNESCO-n.

Si përgjigje, Beogradi la një dialog me Prishtinën, duke thënë se do të vazhdojë vetëm pasi të hiqen tarifat.

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara, që ende kanë trupa paqeruajtëse në Kosovë, vazhduan presionin ndaj qeverisë së re të Kosovës për të hequr taksat për të vazhduar dialogun që do të mundësonte që Kosova të bëhet anëtare e Kombeve të Bashkuara.

Administrata e Presidentit amerikan Donald Trump ka marrë një rol kryesor në muajt e kaluar në përpjekjen për të negociuar një marrëveshje midis dy vendeve.

Por i dërguari amerikan Richard Grenell ka paralajmëruar qeverinë e Kosovës se do të përballet me pasoja nëse nuk heq tarifat.

Senatori David Perdue tha që Kosova duhet të heqë të gjitha detyrimet e vendosura ndaj Serbisë ose “SH.B.A. duhet të rishqyrtojë praninë e saj atje”. Rreth 700 trupa amerikane janë të stacionuara në Kosovë.

“Koha për t’i sjellë trupat tona në shtëpi pas kaq vitesh atje”, ka tweetuar Rand Paul, një tjetër senator amerikan.

Trupat Amerikane mbërritën në Kosovë në qershor 1999 pas përfundimit të luftës separatiste dhe në dy dekadat e kaluara, së bashku me vendet e tjera anëtare të NATO-s, kanë mbajtur nën kontroll paqen e brishtë.

Nën komandën e SHBA, NATO-ja bombardoi forcat serbe në 1999 për të ndaluar vrasjet dhe dëbimet e shqiptarëve të Kosovës. Mbështetur nga Shtetet e Bashkuara dhe shumica e vendeve të BE-së, Kosova shpalli pavarësinë në vitin 2008. Ajo nuk njihet nga Serbia, Rusia apo Kina.

Uashingtoni mbetet mbështetësi më i madh i Kosovës si politikisht ashtu edhe financiarisht.

Kryeministri Albin Kurti tha se Kosova do të heqë tarifat pjesërisht dhe me disa kushte, por Uashingtoni tha që kjo nuk ishte e mjaftueshme.

Partneri i koalicionit të Kurtit, Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), tha se do të hiqte dorë nga qeveria sesa të prishë marrëdhëniet me Uashingtonin.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili beson se një marrëveshje përfundimtare me Beogradin është e mundur vetëm me ndërmjetësimin e Uashingtonit, i ka kërkuar qeverisë të heqë tarifat.

“Ju keni minuar shumë marrëdhëniet tona të veçanta me SHBA dhe pa të ne nuk do të kishim as liri, as shtet, as të ardhme. Kjo qasje po vë në dyshim edhe të ardhmen e shtetit tonë”, shkroi Thaçi në mediat sociale.

VERITAS.COM.AL/