Etiketa: is_tag

Ambasadori britanik në SHBA largohet pas komenteve të rrjedhura mbi Trump
  10 korrik (UPI) - Ambasadori britanik, Kim Darroch dha dorëheqjen të mërkurën pas memove të zbuluara qe treguan se ai kritikonte Presidentin Donald Trump si "të pasigurtë" dhe "jokompete...
Gjyqtari i Mbretërisë së Bashkuar vendos shkurtin e 2020 për dëgjimin e seancës për ekstradimin e Assange
Londër (AFP) - Një gjykatës britanik të premten ka planifikuar një seancë të plotë dëgjimi per ekstradimin që fillon në shkurt të vitit të ardhshëm për themeluesin e WikiLeaks, Julian Assange, i c...
Boris Johnson fiton raundin e parë të garës për të zëvendësuar kryeministren Theresa May
  Nga: OLIVER JJ LANE Boris Johnson dhe Jeremy Hunt udhëheqin grupin për të qenë kryeministri i ardhshëm i Mbretërisë së Bashkuar pasi Partia Konservatore qeverisëse mbajti një sondazh ...
Dhjetë janë kandidatët konkurrentë në garën për mbas May
Ish-kryebashkiaku Johnson është ndër favoritët dhe gëzon simpatinë e Trump Londër Jane dhjetë kandidatët konkurrentë për udhëheqjen e Partisë Konservatore Britanike. Pas dorëheqjes zyrtare t...
Dita e fundit e Theresa May. Por ajo ende mbetet në Downing Street
Siç ka njoftuar përmes lotëve dy javë më parë, Theresa May sot do të japë dorëheqjen si lidere e Partisë Konservatore. Nuk ka shërbyer për ta bere të ndryshojë mendje as ftesa e drejtuar nga Do...
Darka magjepsëse e Mbretëreshës Elizabeth për Trump-ët
Presidenti Donald Trump dhe zonja e parë shijuan darkën madhështore shtetërore  të të Hënës shtruar nga Mbretëresha Elizabeth gjatë udhëtimit të Trum në Mbretërinë e Bashkuar. Mbretëresha Eliza...
Presidenti Trump hap dyert për tregun Britanik sapo ‘UK të largohet nga BE’.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump,  ka thënë se beson se Britania mund të ketë një “marrëveshje shumë- shumë të rëndësishme’ me Shtetet e Bashkuara pasi të largohet nga BE. Zoti ...
Presidenti Trump takon Mbretëreshën në fillim të vizitës shtetërore në Mbretërinë e Bashkuar.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe Zonja e Parë, Melania Trump kanë takuar Mbretëreshën në ditën e parë të vizitës shtetërore në Mbretërinë e Bashkuar. Çifti shkoi në Pallatin...
Presidenti Trump nis sot vizitën shtetërore në Mbretërinë e Bashkuar
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump mbërrin në Mbretërinë e Bashkuar sot, e hënë paradite, për tre ditë vizitë shtetërore. Air Force One pritet u ul në Aeroportin London Stansted n...
UK: Nis gara për kryeministrin e ri mes liderve të Partisë Konservatore
Gara se kush do të bëhet kryeministër i ri  mes liderëve të Partisë Konservatore, ka nisur, menjëherë pas njoftimit të Theresas MAy se ajo do të largohet muajin e ardhshëm. Gara nuk do të rezul...