Etiketa: is_tag

Deklaratat e Ramës ndaj ministres britanike, reagon zyra e Rishi Sunak: ‘I jemi mirënjohës Shqipërisë!’.
Kryeministri Edi Rama kritikoi komentet e ministrave britanikë për rritjen e numrit të azilkërkuesve shqiptarë, duke thënë se Britania po shënjestronte  shqiptarët “si shkak i krimit në Britani dh...
Njerëzit duan qeveri të mërzitshme Sunak, thotë deputeti konservator
Seniori Tory Huw Merriman thotë se një qeveri e Rishi Sunak ka të ngjarë të jetë "më e mërzitshme" - diçka që ai beson se është thjesht "ajo që njerëzit duan". "Ai do të drejtojë Nr 10 Downing ...
Gara për kryeministër në Britani, tërhiqet Boris Johnson, Sunak mbetet i vetëm në garë
Edhe pse mediat britanike raportuan në orët e fundit se ka një rritje të mbështetjes, Boris Johnson ka vendosur që të mos kandidojë për një rikthim në krye të konservatorëve në Britani. ...
Liz Truss jep dorëheqjen: Nis një tjetër garë për udhëheqjen e konservatorëve
  Liz Truss ka dhënë dorëheqjen si kryeministre pas 45 ditësh në detyrë të shënuar nga trazira, duke shkaktuar zgjedhjet e dyta të lidershipit konservator në katër muaj. Zonja Truss tha...
Deputetët konservatorë kundër Liz Truss pas një dite të trazuar
  Liz Truss po përballet me një reagim të ashpër nga deputetët konservatorë pasi shkarkoi kancelarin e saj dhe njoftoi një kthesë të dytë në një politikë të madhe ekonomike. Një ish-min...
Shqipëria i kërkon Rusisë, Britanisë dhe Kinës bllokimin e faqeve që po publikojnë të dhënat pas sulmeve nga Irani! Po postohen sekrete hetimore
Mbyllja e faqeve që publikojnë të dhënat e marra nga sulmi kriminal kibernetik i është kërkuar autoriteteve të Kinës, Britanisë së Madhe dhe Rusisë. Vendimi është marrë nga Gjykata e Tiranës pasi ...
Monarku i ri i Mbretërisë së Bashkuar do të quhet Mbreti Charles III.
Në momentin që mbretëresha vdiq, froni i kaloi menjëherë dhe pa ceremoni trashëgimtarit, Charles, ish Princit të Uellsit. Por ka një sërë hapash praktike - dhe tradicionale - nëpër të cilat ai du...
Charles është mbreti i ri i Anglisë
Në momentin që mbretëresha vdiq, froni i kaloi menjëherë dhe pa ceremoni trashëgimtarit, Charles, ish Princit të Uellsit. Por ka një sërë hapash praktike - dhe tradicionale - nëpër të cilat ai ...
Vdes Mbretëresha Elizabeth II, sapo njofton Buckingham Palace
Mbretëresha Elizabeth II, monarkja më jetëgjatë në Mbretërinë e Bashkuar, ka vdekur në Balmoral në moshën 96-vjeçare, pasi mbretëroi për 70 vjet. Familja e saj u mblodh në pronën e saj skoceze ...
“Ura e Londrës ra”, kodi që do përdoret nëse vdes mbretëresha Elizabeth
Mbretëresha Elizabeth ndodhet në gjendje kritike. Familja mbretërore i druhet më të keqes dhe ta gjithë po përgatiten për vdekjen e saj. Por cili është protokolli që do të ndiqet? Një fjalë-kod...