Etiketa: is_tag

Marrëdhëniet diplomatike me Iranin, Britania: ‘Ne mbështesim Shqipërinë!’
Pas SHBA-së, edhe Britania e Madhe ka reaguar për sulmin kibernetik në Shqipëri për të cilën qeveria jonë akuzon Iranin. Britania dënon Iranin si përgjegjës për sulmet dhe Sekretari i Jashtëm J...
Baza e NATO në Porto Romano/ Mediat britanike thotë se Shqipëria është sinjal paralajmërues për Putin
 Shqipëria i dërgon një sinjal paralajmërimi presidentit rus Vladimir Putin. Kështu e komenton media britanike Express, njoftimin për hapjen e një bazë të re të NATO në Porto R...
Goditje e rëndë për kryeministrin Johnson: Dy ministra britanikë japin dorëheqjen nga qeveria
Sekretari britanik i Shëndetësisë, Sajid Javid dhe Ministri i Financave Rishi Sunak dhanë dorëheqjen, duke e thelluar krizën në të cilën gjendet qeveria e kryeministrit Boris Johnson. Javid tha...
Nëndetësja e re britanike, e mbushur me raketa Tomahawk e silurë Spearfish, po lundron në Mesdhe
  HMS Audacious është nëndetësja e re e Marinës Mbretërore Britanike, e cila ka kushtuar 1,6 miliardë paund, e pajisur me raketa Tomahawk, silurë Spearfish dhe 18 mijë raketa më të vogla. ...
Britania sanksionon gjithë konjukturën ruse, 370 persona. Në listë edhe Medvedev, Shoigu e Zakharova
 Britania e Madhe po tregohet shteti evropian më i ashpër me Rusinë, duke parë sanksionet që po vendos, ku e përfshirë tashmë është e gjithë konjuktura ruse, me emra shumë të rëndësishëm në ...
Pronari i ‘Chelsea’, Roman Abramovich, mes oligarkëve rusë të sanksionuar nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar
Roman Abramovich, oligarku rus që zotëron klubin e futbollit Chelsea të Premierligës angleze, ishte ndër ata që u sanksionuan nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar të enjten. Britania vendosi nj...
Lufta në Ukrainë, Boris Johnson udhëton nesër drejt Polonisë dhe Estonisë
Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, do të udhëtojë në Poloni dhe Estoni, njoftoi të hënën zyra e kryeministrit. Një zëdhënës i kryeministrit u tha gazetarëve gjatë një konferen...
Zelenskiy: ’24 orët e ardhshme janë vendimtare për Ukrainën’
REUTERS/ 24 orët e ardhshme janë vendimtare për Ukrainën: Zelenskiy i thotë Johnson-it të Britanisë së Madhe Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy i tha kryeministrit të Mbretërisë së Bashku...
Britania, e shqetësuar për situatën në rajonin tonë; emëron në Ballkan zyrtarin e lartë të NATO-s.
Marshalli i aeronautikës, Sir Stuart Peach, është caktuar si i dërguari i ri i posaçëm britanik në Ballkanin Perëndimor. Kryeministri Boris Johnson e ka kryer këtë emërim, si shprehje e përkush...
Mes Shqipërisë dhe Britanisë do të shkëmbehen kriminelët/ Nënshkruajnë dy ministrat
Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi priti në një vizitë zyrtare në Shqipëri, Ministren e Brendshme të Britanisë së Madhe, Priti Patel. Dy homologët kanë firmosur Marrëveshjen e Ripranimit, propozuar n...