Etiketa: is_tag

Amato akuzon Francën për rrëzimin a avionit me 81 viktima. Reagon Meloni: “Këto fjalë janë rezultat i bindjeve personale’.
Ish-kryeministri Xhuliano Amato  ka folur për masakrën e Ustikës ku një avion Itavia DC9  u rrëzua më 27 qershor 1980 dhe si pasojë humbën jetën 81 persona. Në një intervistë të dhënë për mediat i...
Për vitin 2023 Shqipëria ishte zbulimi i italianëve. Turistët italianë në vendin tonë renditen të dytët
  Vizitorët nga shteti fqinj kanë shënuar rekord. Vetëm në gjysmën e parë të vitit mbi 310 mijë italianë kanë vizituar Shqipërinë. Shifrat tregojnë një rritje me 57% krahasuar me të njëjtë...
E ftuar nga Rama, kryeministrja e Italisë, Meloni pritet të vizitojë të hënën Vlorën
Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni pritet të vizitojë Vlorën të hënën. Sipas një informacioni paraprak, thuhet se ajo mund të vizitonte qytetin bregdetar me një mjet privat. Nuk...
Biden dhe Meloni diskutojnë për situatën në Ballkanin Perëndimor: Koordinim për të favorizuar shtensionimin Kosovë- Serbi
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden është takuar në Shtëpinë e Bardhë me kryeministren e Italisë, Giorgia Meloni të cilët kanë diskutuar edhe për situatën në Ballkanin Perënd...
Çmendet moti në Itali/ Stuhi, rrufe, erë, përmbytje; pema zë poshtë një 58-vjeçare: FOTO
Pas disa ditëve me temperatura ekstreme të larta, një pjesë e Italisë është përfshirë nga moti i keq me stuhi e përmbytje. Mediat në Itali raportojnë se gjatë natës një stuhi me r...
Nis funerali shtetëror/ Italia i jep lamtumirën ish-kryeministrit, Silvio Berlusconi
Trupi i Silvio Berlusconit mbërriti në Katedralen Duomo në Milano pak minuta para orës 15:00. Turmat e njerëzve në shesh duartrokitën trupin, i cili u transportua brenda kishës, shoqëruar me nj...
Aktori i njohur italian, Francesco Nuti, ndahet nga jeta në një ditë me Cavalierin
Ndërron jetë në moshën 68-vjeçare aktori i njohur Francesco Nuti. Lajmi u bë i ditur nga vajza e tij Ginevra, e cila tha se babai i saj ndërroi jetë në Villa Verde, Romë. Ajo dhe familjarët e t...
Ndahet nga jeta Silvio Berlusconi!
Ndahet nga jeta ish kryeministri i Italisë, Silvio Berlusconi. Lideri i "Forza Italia" dhe themeluesi i Mediaset ndërroi jetë sot në moshën 86 vjeçare në spitalin San Raffaele në Milano ku u kthye...
Ndahet nga jeta në moshën 84-vjeçare Gianni Mina, ikonë e gazetarisë italiane
Është shuar në moshën 84-vjeçare gazetari dhe prezantuesi i njohur italian  Gianni Mina. Ai vdiq të hënën në Romë pas një sëmundjeje të zemrës, sipas medias italiane. Gianni Mina u bë i njohur ...
Giorgia Meloni qan në Bucha, takon Zelenskyn dhe thotë se ‘pas 24 shkurtit bota ka ndryshuar!’.
Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni, vizitoi Ukrainën për të dhënë garanci të forta dhe mbështetje, pas grindjes në distancë të zyrtarëve të Kievit me partnerin e saj qeverisës, Silvio Berl...