Etiketa: is_tag

VOA: Qëndrmi i SHBA për Kosovën nuk ka ndryshuar!/ Ambasadori Kosnnet
Diplomati veteran Philip Kosnett thotë se qëndrimi amerikan lidhur me zgjidhjen e mosmarrëveshjeve mes Kosovës dhe Serbisë nuk ka ndryshuar. Zoti Kosnett, i emëruar nga presidenti si ambasador ...
Raporti për shkëmbimin e territoreve në Kosovë. Kosova ‘merr vetëm Preshevën”,… dhe dorëzon të gjitha.
Nga: gazeta Zëri/ Gazeta “Zëri” ka arritur ta sigurojë një raport të hartuar nga gjashtë ekspertë serbë dhe të përkrahur nga Fondacioni për Shoqëri të Hapur në Beograd, në të cilin paraqiten sk...
Ndarja e Kosovës/ Ivica Dacic sulmon “ata që rrëzuan kufirin tonë”, domethënë Shtetet e Bashkuara.
Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiç është shprehur me tone të ashpra kundër vendeve që sipas tij hapën kutinë e Pendores duke njohur pavarësinë e Kosovës. Sipas tij, këto vende janë hipokrite...
Mes polemikave për ndarjen, Kosovës i sulmohet ambasada në Suedi
Ambasada e Kosovës në Suedi është bërë objekt i një sulmi me mjete të forta. Persona ende të paidentifikuar kanë qëlluar me gurë në drejtim të godinës duke thyer xhamat e dritareve. Sulmi ës...
Mesazhi prekës i djalit të Valbonës për nënën e vrarë
-Në mesin e pankartave është edhe ajo që e mban i biri i viktimës në dorë më mbishkrimin “Të dua nënë”.- Para dy ditësh, Valbona Marku Ndrecaj, është vrarë nga ish- burri i saj i divorcuar. Ai ...
Mes aleatëve, Gjermanët dhe Britanikët më të prerë kundër ndryshimit të kufijve
Ambasada e Britanisë së Madhe dhe ajo e Gjermanisë në Kosovë, kanë thënë se thirrjet për ndryshim të kufijve të Ballkanit mund të sjellin destabilizim. “Ne besojmë se thirrjet për modifikim të ...
Haradinaj nga Vlora: Një territor i bërë me luftra nuk zhbëhet me paqe
Që nga Vlora, qyteti i Pavarësisë, ku ndodhet sot për një vizitë, Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka folur për debatin që është hapur në Kosovë dhe Shqipëri për ndryshimin e kufijve. K...
Ambasadori Petritsch: “Me dhimbje e shikoj, por kohërat në Ballkan janë duke ndryshuar” (Dmth., kufijtë- shënim i Veritas).
Një debat interesant është zhvilluar në mes dy “ujqve të vjetër” të politikës botërore në Ballkan, ekspertit amerikan, Daniel Serwer, dhe ambasadorit austriak dhe ish-përfaqësuesit special të BE-s...
Policia elitare “FIT” ka nisur grumbullimin në Mitrovicë
Që nga ora 05:50 e mëngjesit të sotëm njësitet elitare të Policisë së Kosovës kanë filluar të grumbullohen në bazën “Belvedere” të kësaj njësie që gjendet në fshatin Frashër të Mitrovicës. Përv...
Lufta nis me serbët e mbaron mes shqiptarëve…
  Frrok Çupi/ Nisi me Millosheviqin e mbaroi me Rugovën e Berishën. Luftëtarët e UÇK e kthyen historinë aty ku ishte.... Në fakt as kundër serbëve nuk ishte nisur ‘zhurma’ e fundit për luftë...