Etiketa: is_tag

Bisedimet Kosovë- Serbi dhe aleatët/ Vuçiç kërcënon me dorëheqje
Orë dramatike në Beograd, ku sipas mediave lokale, negociatat e vështira për Kosovën po detyrojnë presidentin Aleksander Vuçiç të konsiderojë edhe dorëheqjen. Vuçiç informon sot k...
Derek Chollet, këshilltar i lartë i DASH thotë se Kosova dhe Serbia duhet të marrin vendime të vështira
Udhëheqësit në Kosovë dhe Serbi duhet të marrin vendime të vështira dhe të tregojnë kuroja, në mënyrë që të lënë mënjanë ndasitë dhe të bëjnë atë që është në interesin e shteteve të tyre. ...
Kosovë: Nis largimi i barrikadave Rudarë, komunë e Zveçanit
Pasditen e së enjtes ka nisur largimi i barrikadave në fshatin Rudarë, i cili gjendet në komunën e Zveçanit, raportojnë gazetarët e Radios Evropa e Lirë nga terreni. Rrugët kryesore që çojnë dr...
Vuçiç, pas barikadave, takim me serbët e Kosovës: ‘Do të dëgjoj dhe respektoj kërkesat e tyre!
Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, ka nisur bisedimet me serbët e Kosovës për të larguar barrikadat në Veri. Ai ka mbërritur me helikopter në Rashkë, ndërkohë që takim me përfaqësuesit e komunitet...
Pika kufitare në Merdare hap dyert për qarkullimin, hiqet barrikada nga ana e Serbisë
Barrikada, e cila ndodhej dy kilometra larg pikës kufitare në Merdare, në territorin e Serbisë, është hequr mëngjesin e së enjtes. Lajmin e ka konfirmuar Policia e Kosovës përmes një komunikate...
SHBA dhe BE angazhohen për Kosovën: ‘Po punojmë me Vuçiçin dhe me Kurtin për zgjidhje, të tjerët të përmbahen!’
Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar me shqetësim për situatën e tensionuar të krijuar në veri të Kosovës. Në një deklaratë të përbashkët të publikuar, ato i bë...
Daçiç kundër deklaratës së ministres Xhaçka: ‘Po mbrojmë serbët nga terrori, duam paqe!’
“Ministrja Xhaçka po inkurajon Kurtin të vijojë më tej me provokimet”. Ishte ky reagimi i shefit të diplomacisë serbe, Ivica Daçiç, ndaj deklaratës së ministres shqiptare, lidhur me situatën...
Marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë, çfarë ndodh nëse nuk do të ratifikohet në parlamentet përkatës?
I dërguari i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, përsëri erdhi në Kosovë dhe po përsëri për të diskutuar për versionin e fundit të planti franko-gjerman (evropian). ...
Kosova aplikon për anëtarësimin në BE, nënshkruhet dokumenti
Presidentja Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti dhe kryeparlamentari Glauk Konjufca, sot nënshkuan aplikimin për anëtarësimin e Kosovës në Bashkimin Evropian. Pas ceremonisë,...
Shtohen tensionet në veri të Kosovës, plagoset një polic! Patrulla u sulmua nga persona të maskuar!
Pak pas shtimit të forcave në veri të Kosovës, një grup personash të maskuar dhe të armatosur kanë sulmuar patrullën e efektivëve. Për pasojë, ka mbetur i plagosur një polic, i cili mori dëmtime t...