Etiketa: is_tag

Protestat vazhdojnë edhe sot në veri, Europa diskuton në Moldavi për Kosovën
Edhe sot pritet që në veri të Kosovës, qytetarët serbë të dalin të protestojnë kundër  kryetarëve të rinj shqiptarë në komunat e tyre. Sot është dita e pestë e protestave, ndërsa ajo djeshme u ...
Në Veri gjendje lufte, Kurti reagon nga Facebook, por s’përmend SHBA: Demokracia s’mund të mbahet peng
Pas disa ditësh tensione në veri të Kosovës ka ardhur dhe reagimi i kryeministrit Albin Kurti. Nëpërmjet një deklarate në llogaritë e tij zyrtare ne rrjetet sociale, Kurti shkruan se 4 komunat ...
Kosova/ SHBA kërkon që të tërhiqet policia dhe kryetarët në veri t’i kryejnë detyrat jashtë objekteve të komunave.
SHBA- Kryetarët në veri të Kosovës duhet t’i kryejnë detyrat jashtë objekteve të komunave dhe Policia duhet të tërhiqet nga zonat afër. Kjo ishte kërkesa e Shteteve të Bashkuara për Kosovën të mër...
Vuçiç dërgon ushtrinë në kufi me Kosovën
Presidenti i Serbise, Aleksandar Vuççic, firmosi një urdhër për të vendosur në gjendjen më të lartë të gatishmërisë forcat ushtarake dhe i urdhëroi ato të zhvendosen menjëherë në drejtim të ...
Haradinaj pro marrëveshjes, jo ndaj Kurtit: “Ohri” normalizon marrëdhëniet
Ish-kryeministri i Kosovës dhe kryetar i AAK, Ramush Haradinaj në një intervistë për “Ballkan Update” të gazetares, Linda Karadaku, ka folur mbi marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë në O...
Dialogu Kosovë-Serbi: A do të sjellë kthesën takimi i Ohrit?
  Koment nga DW/ Të shtunën takohen në Ohër kryeministri Kurti, presidenti Vuçiq dhe kryediplomati i BE, Josep Borrell. Serbia dhe Kosova duhet të normalizojnë marrëdhëniet, nuk ka rrugë tj...
Kurti-Vuçiç në Bruksel: Ambasadori Hill thotë se pritet të themelohet Asociacioni.
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Christopher Hill, para takimit mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se është një tjetë...
Kosovë/ Kurti kundër Asociacionit një etnik: “Nuk është i mundshëm!’
“Asociacioni një etnik në Kosovën me Kushtetutë shumetnike nuk është i mundshëm”, tha kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas vizitës që i bëri një biznesi të këpucëve në Ferizaj. Ai t...
Sot dita e Asociacionit. Takimi në 10:00 në Ambasadën Amerikane në Prishtinë. Kush ftohet e kush jo
Zhurma e krijuar nga opinionet e shumta rreth themelimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe që ka ardhur si kërkesë imediate e përforcuar edhe nga letra a dy top-diplomatëve amerikanë, D...
SHBA mesazh të prerë Kurtit/ Collet i kërkon të pranojë planin franko-gjerman
Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë kërkuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti që të pranojë planin franko-gjerman. Këshilltari i lartë në Departamentin Amerikan të Shtetit, Derek Chollet...