Etiketa: meta

Kuvendi i kërkon opinion Komisionit të Venecias mbi shkarkimin e Metës; ja 8 kërkesat.
Kuvendi i kërkon Komisionit Europian për Demokraci Përmes Ligjit (Komisioni i Venecias) opinion për 8 pyetje në lidhje me detyrat e kompetencat e Presidentit të Republikës mbi dekretin për zgjedhj...
Gjykata Kushtetuese ka në dorë dy çështje gjyqësore, gjithsej.
KOMENT/ Ndërsa Gjykatat e shkallëve të ulëta të sistemit gjyqësor kanë mijëra çështje të pa gjykuara, ndryshe ndodh me Gjykatën Kushtetuese. Edhe Gjykata e Lartë, siç është deklaruar, ka rreth 30 ...
Fluturimthi te Haradinaj. Çfarë gjurmon presidenti Meta, një aleancë antiamerikane?
Koment/ Presidenti i Republikës, Ilir Meta sot, e dielë, ka ‘fluturuar’ drejt Prishtinës në një takim me Ramush Haradinaj, tashmë i dorëhequr nga posti i kryeministrit. Lajmi bëhet i ditur nga ...
Presidenti hap tregun e dekreteve: ‘Kush do një datë tjetër zgjedhjesh?!’
Koment/ Po pres kryeministrin të vijë nëse do një datë tjetër zgjedhjesh, ta anulojmë edhe 13 tetorin!- Kështu u shpreh presidenti Meta që nga një fshat i Durrësit ku po zhvillon një vizitë pune....
Basha ka takuar presidentin Meta dhe pas kësaj- aleatët e PD. Po çfarë u tha?
Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka pasur sot një takim me presidentin Ilir Meta, në një audiencë të veçantë dhe pa axhendë të shpallur. Menjëherë pas këtij takimi me Presidentin Meta,...
Paniku në prag të SPAK: Presidenti Ilir Meta e quan Reformën në Drejtësi me nofkën ‘Ramareforma’. A do ta pranojnë SHBA dhe BE?!
Koment/ Përmes një analize të gjatë të titulluar “JA SI RAMAFORMA E LA VENDIN PA GJYKATË KUSHTETUESE” dhe të shoqëruar me dy video ilustruese, kryetari i republikës përpiqet të argumentojë se si K...
Ngjela: Meta drejt gjykimit, ç’fshihet pas çmimit “Luani i Artë”!
Spartak Ngjela Meta na paska marrë një çmim fantazëm. Vjet e ka marrë këtë çmim Aleksandër Vuçiç. E kuptoni ku jemi? Ky çmim që ka marrë emrin e Luanit të Artë të Venedikut, i cili jepet për fil...
Reagon Gjinushi pas dekretit të Metës: ‘Dekret nul. Presidenti nuk është komision hetimor!’
Kryetari i zgjedhur i Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushim ka reaguar për herë të parë pas vendimit të presidentit Ilir Meta, për të mos e dekretuar në krye të ASH-së. I pyetur nga RTV Ora...
Presidenti Meta refuzon dekretimin e Gjinushit si kryetar i Akademisë së Shkencave
Presidenti Ilir Meta ka refuzuar dekretimin e Skënder Gjinushit në krye të Akademisë së Shkencave. Meta publikoi sot dekretin për refuzimin e figurës së tij në këtë institucion, njofton Presidenca...
Media: Ilir Meta shkoi të sfidonte Perëndimin në “zemrën e komplotit”, SHBA e ‘këput në mes’ duke e kërcënuar me SPAK
I këshilluar nga këshilltarët më të këqinj të mundshëm, mendja e Ilir Metës ka qënë e fokusuar e tëra në “zemrën e komplotit” të Perëndimit kundër tij, dhe dje ka tentuar të tregojë muskujt, teksa...
Faqja 30 prej 51« E para...1020...2829303132...4050...E fundit »