Etiketa: shba

Ambasada e SHBA në Tiranë reagon pas sanksioneve ndaj Dodik: ‘Përgjigje ndaj aktiviteteve korruptive të tij dhe kërcënimeve për stabilitetin e Bosnjës
Ambasada e SHBA në Tiranë ka reaguar lidhur me vendimin e Departamentit të Thesarit të SHBA-së për vendosjen e sanksioneve te reja ndaj udhëheqësit serb të Bosnje Hercegovinës, Milorad Dodik. P...
SHBA vendos sanksione të reja ndaj Dodik. Abuzim me pushtetin dhe korrupsion i rëndësishëm
Rifreskim tërësor i sanksioneve ndaj udhëheqësit serb të Bosnjë Hercegovinës, Milorad Dodik, i cili ka për qëllim të bashkojë atë që njihet si Republika Srpska me Beogradin, duke cenuar kështu sta...
Bullgaria kërkon shpërblim nga SHBA: I heqim veton Maqedonisë së Veriut nëse na hiqni vizat dhe bëhemi pjesë e Shengen!
Po shndërrohet në një 'telenovelë' historia e vetos bullgare për Maqedoninë e Veriut për të mos hapur negociatat, veto që ka mbajtur peng edhe Shqipërinë. Së fundmi një nga liderët e koalicioni...
Tensionet në Ukrainë/ Putin i thotë Bidenit se sanksionet e reja mund të jenë ‘gabim kolosal’ për lidhjet Rusi- SHBA
Vladimir Putin i Rusisë ka paralajmëruar homologun e tij amerikan Joe Biden se vendosja e sanksioneve të reja mbi Ukrainën mund të çojë në një prishje të plotë të marrëdhënieve mes tyre Në një ...
Covid: SHBA raporton infeksione rekord ndërsa rastet e Omicron të Evropës gjithashtu rriten
SHBA dhe disa vende evropiane kanë raportuar rritjen në nivelet  më të lartë ditore të rasteve me Covid, që nga fillimi i pandemisë, pasi varianti Omicron nisi të përhapet. Më shumë se 440,000 ...
SHBA ripërsërit thirrjen: Të hapen negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut! Europa të aplikojë sanksione për ata që minojnë paqen në rajon
Hapja e negociatave të Bashkimit Europian me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është një objektiv shumë i rëndësishëm i politikës së jashtme edhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Qëndrimi ës...
Mesazhi i SHBA ndaj Berishës: Zero prapakthehu, zero falje
Me një mesazh shumë të qartë të publikuar në Twitter, Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, ka sqaruar se pas përcaktimit non-grata, asnjë caktim nuk është kthyer pas dhe nuk po përgatitet...
Berisha ka kërkuar t’i hiqet ‘non- grata’. SHBA ia shuan shpresat: “Shanse zero”.
Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë shuar çdo shpresë Sali Berishës se mund t'i hiqet 'Non Grata', e aq më tepër t'i kërkojnë falje! Kjo është fakt dhe mesazhin ia kanë dhënë nëpërmjet shifrave...
Kim u akuzua nga Berisha se po sillet si Guvernatore, DASH: Washingtoni është i shqetësuar nga sulmet e pajustifikuara
Departamenti Amerikan i Shtetit ka hedhur poshtë akuzat ndaj ambasadores në Shqipëri, Yuri Kim nga ish-kryeministri, Sali Berisha – i cili në maj është shpallur si persona non grata nga SHBA-të. ...
Akuzat e Berishës ndaj ambasadores Kim, vjen reagimi nga Ushaingtoni: Sulmet të shëmtuara dhe të pajustifikuara! Nuk përfaqësojnë popullin shqiptar
Departamenti i Shtetit hodhi sot poshtë akuzat e bëra në Shqipëri nga ish kryeministri Sali Berisha ndaj ambasadores Yuri Kim. Në përgjigje të pyetjes së Zërit të Amerikës lidhur me akuzat e bëra ...
Faqja 2 prej 9212345...102030...E fundit »