Policia e Shtetit ka sekuestruar 40 kilogram tritol që vinte nga Kosova dhe ka vënë në pranga disa persona.

Drejtori i Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, Tonin Vocaj ka në një konferencë për medeit ka bërë publike rezultate e operacionit.

Vocaj: Pas një pune hetimore 4 mujore, më 4 shkurt u godit një grup i strukturuar criminal nga Kosova të cilët kryenin trafikim armësh dhe lëndësh eksplozive nga kosova në drejtim të Shqipërisë. Si rezultat i mirorganizmit të punës në kuadër të operacionit policor të koduar “THE SAME”, më datë 04.02.2024, në afërsi të urës së Gjolës u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:  

Rigon Maliqi, 20 vjeç, Lion Pira, 25 vjeç dhe Shkelqim Halabaku, 27 vjeç, të tre banues në Gjilan.