-Kritika duket se arriti kulmin e saj gjatë skandalit Hunter Biden në javët para zgjedhjeve presidenciale-.

Presidenti Trump shkroi në Twitter të martën vonë se ai do të vërë veton mbi Aktin e Autorizimit të Mbrojtjes Kombëtare nëse Kongresi nuk shfuqizon Seksionin 230 të Aktit të 1996-it për etikën e Komunikimit, për të cilin kritikët thonë se mbron padrejtësisht platformat e mediave sociale nga përgjegjësia mbi lajmet e postuar në platformat e tyre.

Këta kundërshtarë kanë ngritur zërin që monstrat e teknologjisë si Twitter dhe Facebook nuk duhet të mbrohen më si një platformë neutrale kur ato veprojnë më shumë si një botues.

Kritikat duket se arritën pikën kulmore gjatë skandalit Hunter Biden në javët para zgjedhjeve presidenciale.

‘New York Post’ lëshoi një raport ekspoloziv që pretendonte të tregonte email-et nga Hunter Biden që lidhte babanë e tij me biznesin në Ukrainë.

Senatorët Republikanë Ted Cruz, Lindsey Graham dhe Josh Hawley u bënë thirrje kokave të Twitter dhe Facebook në atë kohë për të dëshmuar.

“Kjo është ndërhyrje në zgjedhje dhe ne kemi 19 ditë larg zgjedhjeve,” tha Cruz, R-Texas. “Nuk ka asnjë precedent në historinë e demokracisë. Komiteti i Drejtësisë i Senatit dëshiron të dijë se çfarë dreqin po ndodh”.

Trump, i cili ka refuzuar të pranojë zgjedhjet dhe ka një ekip ligjor që heton akuzat për mashtrim të gjërë të votuesve, ka mbajtur një marrëdhënie të plotë me këto kompani, pavarësisht tërheqjes së 88 milion ndjekësve në llogarinë e tij në Twitter.

“Seksioni 230, i cili është një dhuratë mbrojtëse prej përgjegjësisë nga SHBA për “Big Tech ” (të vetmet kompani në Amerikë që e kanë atë!), është një kërcënim serioz për Sigurinë tonë Kombëtare dhe Integritetin Zgjedhor. Vendi ynë nuk mund të jetë kurrë i sigurt nëse e lejojmë të heshtë, “shkroi Trump në Twitter. “Prandaj, nëse Seksioni 230, shumë i rrezikshëm dhe i padrejtë nuk përfundon plotësisht si pjesë e Aktit të Autorizimit të Mbrojtjes Kombëtare (NDAA), unë do të detyrohem të aplikoj veto në tryezën e Rezolutës. Merrni pas Amerikën TANI. Faleminderit!”

VERITAS.COM.AL/