Xhevdet Ferri, aktori i mirënjohur shqiptar ka ndërruar jetë sot nga një sëmundje e rëndë..

Xhevdet Ferri, lindi në Durrës, më 26 nëntor 1960. Ai ishte bashkëshorti i aktores Rozeta Ferri me të cilën ka luajtur në shumë filma si ‘’Dhe vjen një ditë’’,’’ Vitet e pritjes,Gjoleka’’ djali i Abazit,etj.

Filmi i tij i parë është prodhuar kur Xhevdeti ishte akoma student. Më pas ai zhvilloi një karrierë të gjatë artistike.

Veprat kinematografike ku lajti Ferri

1980 — Skëterre 43 – Arjani

1980 — Vëllezër dhe shokë. – Marko

1981 — Gjurmë në kaltërsi – Astriti

1982 — Era e ngrohtë e thellësive (Film TV). – Arben Bano

1982– Besa e kuqe. – Pali

1984 — Fushë e blertë fushë e kuqe – Petriti

1984 – Vendimi – Sadriu

1985 — Hije që mbeten pas – Agroni

1986 — Dhe vjen një ditë – Gori

1987 — Përrallë nga e kaluara – Trimi

1988 — Treni niset më shtatë pa pesë – Martini

1990 — Vitet e pritjes – Gjon Kodri

1994 — Larg barbarëve/Loin des barbares – Emigranti

1998 — Dasma e Sakos – ..Sako

2004 – Saimir – Edmondi, babai i Saimirit

2006 — Gjoleka,djali i Abazit – Shferi i autobuzit

2007 — Koha e kometës – Bashkëshorti i Agnes

2009 – Gjallë – Alive! – .Zefi

2009 – Në kërkim të kujt – Prokurori

Filmat ku Ferri ishte Regjisor

2006 — Gjoleka,djali i Abazit (as/regjisor)

2000 — Tradhëti bashkëshortore

 

Çmime e Tituj

18 Prill 1987

Medaljonin e Festivalit

për interpretimin e rolit të Gorit në filmin “Dhe vjen një ditë”

në Festivalin e VII-të të Filmit Shqiptar të mbajtur në Tiranë nga data 13 deri në 18 prill 1987.

 

Varrimi i Xhevdet Ferrit do të bëhet nesër, e premte, por pa praninë e publikut, pasi kjo ishte dëshira e tij.

Veritas.com.al/