Qindra mijëra njerëz kanë zënë radhë të gjata në rrugët e Parisit, sot e Shtunë, për t’i dhënë lamtumirën yllit Francez të muzikës ‘rock’, Johnny Hallyday, i cili vdiq në moshën 74 vjeç pas një beteje me kancerin në mushkëri.

Arkivoli i tij është mbajtur në krahë nga kortezhi në Champs-Elysees i prirë nga motorë të veshur në lëkurë.

Presidenti Emmanuel Macron bëri homazhe para këngëtarit në procesionin e lutjeve e kishës Madeleine.

Ceremonia pritet që të shikohet nga një numër i jashtëzakonshëm i publikut Francez.

Ndërsa kortezhi që mban arkivolin ka lënë shtëpinë e funeraleve në rrethia të Parisit, në Nanterre, rreth 700 motoçiklistë kanë zënë sheshin Champs-Elysees.

Arkivoli i bardhë i Hallyday lëvizet  ngadalë nga Harku i Triumfit përgjatë rrugës së famshme teksa fansat e emocionuar duartrokasin dhe qajnë.

Anëtarë të bandës së ikonës Franceze do të luajnë më vonë versione të këngëve të Hallyday jashtë kishës Madeleine.

Fansat e tij nisën të grumbullohen në qytet përgjatë gjithë natës për të marrë pjesë në “homazhet kombëtare” për këngëtarin ndërsa skenat ishin hapur për të shfaqur rrugën e njeriut të njohur si “French Elvis”.

Veritas.com.al/

Poster reads:

Bikers on the Champs-Elysees pay tribute to late French singer and actor Johnny Hallyday in Paris, 9 December 2017

The Eiffel Tower in Paris is illuminated with the message

The Olympia Music theatre lights up with the name of Johnny Hallyday in Paris on December 8, 2017.