Nga: Fox News/

Qytetet në të gjithë vendin filluan të përballen me plaçkitje të reja të hënën në mbrëmje ndërsa demonstratat mbarëkombëtare për vdekjen e George Floyd në Minneapolis u përshkallëzuan përsëri. Presidenti Trump u zotua për një përgjigje më të ashpër të burimeve federale.

Në New York City, u bënë dhjetëra arrestime, tha policia, ndërsa qindra grabitës u panë duke u futur në bizneset e Manhattan në Downtown. Në mes të qytetit, një grup i armatosur me shkopinj raportohet se ndezi një zjarr ndaj një biznesi. Dyqane të tjerë si Michael Kors, Kate Spade dhe Barnes dhe Noble u thyen xhamat dhe grabitësit hynë nga dritaret e thyera, njoftoi KABC-TV.

Në Sheshin Herald, një kryqëzim vetëm pak larg nga Madison Square Garden dhe Garment District, qindra grabitës e kthen rrugën e tyre në një dyqan të Macy në prani të policisë. Disa prej tyre u nxorën me forcë nga shitësit e dyqaneve me pakicë në New York.

Diku tjetër në qytet, dhjetëra grabitës përdorën leva për të hyrë në një dyqanet e Microsoft ku morën pajisje elektronike të vlefshme, njoftoi New York Post.

“Merrni ato para”, bërtiti një nga grabitësit e dyshuar.

Në Uashington D.C, policia hodhi predha me goditje të fortë dhe plumba gome në një turmë protestuesish përpara sheshit Lafayette, afër Shtëpisë së Bardhë, pak para se Presidenti Trump të fliste për dhunën e përshkallëzuar në të gjithë vendin.

Disa nga predhat ranë  para protestuesve, raportoi The Ëashington Post. Shefi i policisë Peter Newsham tha se janë bërë 88 arrestime dhe se autoritetet do të vazhdojnë të ndjekin vandalët që nuk u kapën të dielën natën duke rishikuar pamjet e mbikëqyrjes.

Një shpërthim u dëgjua më vonë dhe siç raportohet, erdhi nga një makinë policie e përfshirë nga flakët e zjarrit rreth dy milje në veri të Shtëpisë së Bardhë.

VERITAS.COM.AL