Mungon ambasadoresha
  Nga Frrok Çupi   Po e shkruaj siç e thotë populli: “ambasadoresha”; ndryshe duhej thënë “ambasadori”, pavarësisht se kjo është femër. Siç e thonë në popull fjalën “ministre”, në v...
Referendumi BE: Dita e fundit e fushatës, Brexit apo Bremain!
  -Sipas BBC-  Politikanët po arrijnë në fundin e pistës së votës, sot, ditën e fundit të fushatës, para Referendumit për në BE. David Cameron, Jeremy Corbyn dhe Tim Farron po flasin para t...
Të hallakatur rreth Mbretërisë së Bashkuar
  Nga Frrok Çupi 1. Të parët janë mediat: Edhe pse më të shquarat e botës, mediat kësaj here, me “Brexit”, na kanë krijuar “fushën e pingpongut”; sa shikojmë njërën anë, duhet të kthe...
Vritet Jo Cox; pezullohet fushata për Referendumin
  Një anëtare e Parlamentit  të UK u vra në rrugë ditën e Enjte,  duke shkaktuar një shok të thellë në të gjithë Britaninë dhe gjithashtu pezullimin e fushatës për referendumin e javës që vjen...
Çatia, nxitim në ikje
  Frrok Çupi Mu bë se vërtet po shikoja “Çatinë”, një film i neorealizmit italian i vitit 1950 e ca. Para katër a pesë ditësh, mëngjes herët, stadiumi Qemal Stafa… Një makineri e rëndë, ng...
Obama v Trump: Dorezat u hoqën
  Nga Anthony Zurcher North America reporter   Beteja politike mes presidentit Obama dhe të prezumuarit si të dominuar kandidat Republikan, Donald Trump, tashmë ka nisur plotësis...
Rama mbeti i vetëm përballë “Reformës
Nga L. Skiroi/ Me sa duket, mëngjesi i sotëm ka ardhur bashkë me disa zhvillime të reja në fushën më të rëndësishme të politikës, që është Reforma në Drejtësi. Sot, nga të gjitha lëvizjet e kryera,...
Pritet të deklarohet çfarë u tha në takimin Meta- Rama
L. Skiro Kësaj here, takimet rutinë mes kryeministrit Rama dhe kryetarit të Kuvendit, Meta, kanë pësuar një ndryshim të madh. E para dhe më e thjeshta, se takimi kësaj here u zhvillua ditëne  hë...
Lubonja: Rama blofon me Drejtësinë
    Analisti Fatos Lubonja në një shkrim të sotëm botuar te “Panorama” thotë se kryeministri Rama po luan bllofin me reformën në drejtësi, pasi ai nuk e do një sistem drejtësie të pava...
Përgjimi, si vrasja në Sarajevë
Frrok Çupi Ka një koincidencë, gati biblike, mes përgjimit që ushtroi policia qeveritare shqiptare dhe milestones (gurëve kilometrik) në historinë ballkanike të konfliktit. Ky përgjim mund të jetë ...
Faqja 171 prej 176« E para...102030...169170171172173...E fundit »