Shqiptarët rrinë në punë 48 orë në javë; si askush në Europë. Jemi në komunizëm për nga sistemi i orëve të punës.
Është më e sakte kur thuhet se shqiptarët “rrinë në punë”, se sa të thuash “punojnë” 48 orë në javë. Sepse kjo e lidh më mirë kohën e gjatë në pun...
Banorët e Tiranës kanë për të kthyer në bankë rreth një miliardë euro.
Banorët e Tiranës nuk ngurrojnë për të marrë një hua, si për të blerë një shtëpi, apo edhe për qëllime konsumatore, si makina, riparim shtëpie, bl...
Eurostat: Shqiptarët punojnë dhe ushqehen, tepron shumë pak. Ekzemplari kamboxhian i Europës.
Realisht, në periudhën e tmerrshme të sundimit të Pol Potit në Kamboxhia, fshatarët  robtoheshin fushave për të siguruar bukën e gojës; kush e arr...
Një gjeorgjian mashtronte shqiptarët dhe pastronte paratë me kompaninë e naftës ‘Gulf’
  Top Channel zbulon se prapa kompanisë offshore që zotëronte Gulf në Shqipëri qëndron gjeorgjiani Aleksandre Gogokhia, i përfshirë në pastrim...
Presidenti Trump thotë se nuk do të pranojë çmim të lartë për naftën.
WASHINGTON (Reuters) – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ditën e Premte kritikoi OPEC për reduktimin e prodhimit të naftës gjë që ...
Kompanitë offshore/ Falimenton Gulf, kush i mbron konsumatorët?!
Rëënia e kompanisë Sun Petroleum (shumicë e pakicë), e cila tregtonte karburant në pikat e Gulf dhe ndërpreu aktivitetin, pasi kishte shitur qindr...
Pse u arratisen nga banka 2 miliardë euro? I thithën Vettingu dhe taksat.
-Është një e pesta e gjithë parasë në vend...- Paraja jashtë sistemit bankar shqiptar arriti kulmin në fund të 2017 duke regjistruar një shifër rek...
Sa do paguajmë për Durrës-Kukës në 31 vjet? Koncesionari merr 400 milionë euro
Analizë nga revista 'Monitor'/ Sipas parashikimeve nga kontrata per koncesionin e segmentit Milot-Morinë, të ardhurat e kompanisë pritet të jenë rr...
Sa shpenzon një familje në ditë? 80 për qind e shqiptarëve jetojnë me më pak se 10 dollarë
Rreth 80 për qind e popullsisë së Shqipërisë jeton me më pak se 10 dollarë në ditë. Sipas portalit ‘Our World in Data’, i cili ka përpunuar të dhë...
STUDIMI I FMN: Shqipëria ka ‘adoptuar’ varfërinë; edhe në vitin 2020 do të jemi më të varfrit e kontinentit.
Të ardhurat për frymë të Shqipërisë në vitin 2022 pritet të arrijnë në 6,206 dollarë, nga 4,520 dollarë që ishin në vitin 2017, sipas statistikave...
Faqja 8 prej 19« E para...678910...E fundit »