Presidenti Italian që shkaktoi krizën, përpiqet ta mbyllë me një kryeministër teknokrat. Zgjedhje në vjeshtë.
( Kandidati për kryeministër Carlo Cottarelli)/ Presidenti i Italisë ka vendosur të caktojë një ekonomist pro- masave shtrënguese financiare si...
Kryeministri i sapo caktuar i Italisë, Conte, heq dorë nga formimi i qeverisë
Kryeministri Italian i sapo caktuar, Giuseppe Conte ka hequr dorë nga ofertaa e tij pr formimin e qeverisë, siç raportohet, për shkak se president...
Ministrja daneze: Myslimanët që agjërojnë ‘rrezikojnë’ shoqërinë.
Nga: Radio Europa e Lirë/ Ministrja për Migrim e Danimarkës, Inger Stojberg, u kritikua ashpër pasi i sugjeroi myslimanët të marrin pushim gjatë mu...
Dasma Mbretërore 2018: Të ftuarit shesin online çantat e dhuratave.
Një numër i vogël i çantave të dhuratave që iu dhanë të ftuarve në dasmën e Dukës dhe Dukeshës së Sussex po shiten online. Nëntë ankande mund t...
Komisioni i BE: “Europa nuk do të bëhet kurrë fortesë” kundër emigrantëve”.
Europa është gati të absorbojë valë masive të emigrantëve “për dekadat që vijnë”, ka deklaruar Komisioni i BE, duke pohuar se kontinenti “ nuk do ...
Dasma mbretërore: Babai i Meghan nuk do të marrë pjesë në ceremoni.
Nuk është ende e qartë nëse Thomas, babai i Meghan Markle, do të marrë rrugën ditën e shtune, sipas planifikimit. Zoti Markle,  për websiste të...
Separatisti i vijës së ashpër, Torra, zgjidhet president i Catalonia
Quim Torra, një i ardhur rishtas në politikë, i cili ka bërë fushatë të ashpër pë pavarësinë e Katalonjës, u zgjodh president i rajonit të Katalon...
Emigracioni dhe terrori- dy çështjet kryesore për popujt në Europë. 70- 80 % e tyre thonë se “nuk kanë zë” në BE.
Dy çështjet kryesore më të cilat përballen Bashkimi Europian (BE) sipas votuesve në Britani, Danimarkën, France, Gjermani, Greqi, Suedi, Finlandë,...
Pesë Yjet dhe Liga afrohen për formimin e qeverisë së Italisë. Kryeministri do të jetë ‘populist’
Kryeministri pritet të zgjidhet nga njëra prej dy partive populiste pas bisedimeve pozitive- Lëvizja Pesë Yjet (M5S) dhe Liga, kanë pak nga pak...
Katalanët i “tregojnë vendin” Spanjës, presidentin e arratisur e zgjedhin president.
Parlamenti i Katalojës miratoi një ligj, që i jep të drejtën anëtarëve të tij të votojnë për një udhëheqës në mungesë- një lëvizje që ka si qëllim...
Faqja 2 prej 3912345...102030...E fundit »