Spanja njohu pasaportat e Kosovës, reagon Ministria e Jashtme: ‘Kjo nuk nënkupton njohjen e pavarësisë!’.
Ndonëse Spanja njohu zyrtarisht pasaportën e Kosovës, kjo nuk do të thotë se ky shtet ka njohur pavarësinë e shtetit më të ri në Ballkan. Ky fakt ...
Belgjika merr presidencën e radhës së BE-së
Nga sot deri më 30 qershor, Belgjika merr për të trembëdhjetën herë presidencën e Këshillit të Bashkimit Evropian, sipas https://belgian-presidency....
Nga sot qytetarët e Kosovës udhëtojnë pa viza: Ministri Hasani
Një hap të vonuar, por të dobishëm jo vetëm për Kosovën, por edhe për Balkanin Perëndimor e Bashkimin Evropian, e ka cilësuar ministri i Jashtëm, ...
Vdes Wolfgang Schäuble, 81 vjeç, ish-ministri i financave, politikani më jetëgjatë gjerman
Ka ndërruar jetë në moshën 81 vjeçare, Wolfgang Schäuble, ish ministri gjerman i financave. Sipas njoftimit të familjes, politikani 81-vjeçar ka n...
Pragë/ Të shtëna me armë në universitet, shkon në 15 numri i viktimave
E rëndë ngjarja e raportuar në Pragë, pasi një person ka qëlluar me armë zjarri në Universitetin e Pragës. Sipas policisë çeke autoritetet ndër...
BE arrin marrëveshjen për politikat e migracionit dhe azilit
Marrëveshja politike për reformën e Paktit të Migracionit dhe Azilit është arritur mes Këshillit të BE-së, Komisionit Evropian dhe Parlamentit Evr...
Hapja e negociatave për Ukrainën rrëzoi mitin e Orban
Udhëheqësit e BE ranë dakord të enjten për hapjen e negociatave, duke bërë një hap kyç për anëtarësimin e Ukrainës në BE, duke anashkaluar aleatin...
Hungaria bllokon 50 miliardë euro nga fondet e BE-së për Ukrainën
Hungaria ka bllokuar ndihmën prej 50 miliardë euro të Bashkimit Europian për Ukrainën, vetëm disa orë pasi pranoi të hiqte veton për fillimin e bi...
BE pro marrëveshjes për emigrantët/ Von der Leyen: Të shërbejë si model dhe për vendet e tjera
Marrëveshja mes Shqipërisë dhe Italisë është një shembull i mirë për të zgjidhur çështjet e emigracionit. Në një letër të drejtuar anëtarëve të un...
Opozita greke “shuplakë” Mitsotakis për bllokimin e Shqipërisë: E bën për interesat e tij
Qeveria e Mitsotakis po kritikohet jo vetëm nga vendet e Bashkimit Evropian si Gjermania edhe Spanja për pengesat që po i vendos Shqipërisë dhe ku...