“Konfliktet ju mbajnë në vend numëro”, kancelari gjerman, nga Tirana- mesazh Kosovës dhe Serbisë.
Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, në fjalën e mbajtur në takimin në kuadër  të Samitit të Berlinit që po mbahet në Tiranë, u shpreh se, ky ...
Ndërron jetë Martti Ahtisaari, ish-presidenti i Finlandës, hartuesi i pavarësisë së Kosovës
Është ndarë nga jeta ish-presidenti i Finlandës, Martti Ahtisaari në moshën 86-vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur ministri holandez, Anders Adl...
Roberto Saviano dënohet për shpifje kundra Giorgia Melonit.
Shkrimtari i njohur italian, Roberto Saviano, i njohur për shkrimet e tij kurajoze kundër krimit dhe mafias, u dënua me 1 mijë euro gjobë për shpifje ndaj Kryeministres së Italisë, Giorgia Meloni....
Hungaria kundër Kosovës: “Kosovarët të ndalojnë së provokuari serbët”
Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban ka mbajtur një qëndrim kundër Kosovës, duke iu referuar zhvilimeve më të fundit të ndodhura në Zveçan, ku u...
Veriu i Kosovës/ Gjermania do të dërgojë 150 ushtarë për KFOR.
Gjermania do t’i dërgojë rreth 150 ushtarë në Kosovë, në prill të vitit të ardhshëm, ka thënë një zëdhënës i Ministrisë gjermane të Mbrojtjes, të ...
“Dialogu Kosovë – Serbi, zgjidhja për paqe”, Baerbock: NATO e vendosur të rrisë angazhimin e saj në veri
“Konferenca të tilla e shërbejnë pikërisht edhe qëllimit që të mund të bisedojmë më njeri tjetrin edhe për tema delikate. Nuk do të kishte kuptim ...
Presidenti i KE, Michel: BE duhet të përgatitet për zgjerimin e bllokut
Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel tha se samiti i sotëm jozyrtar i liderëve do të jetë “i rëndësishëm” sepse është pika fillestare pë...
Shpallet fituesi i Çmimit Nobel për Paqe: Narges Mohammadi, iraniania e burgosur.
Është shpallur fituesi i  çmimit Nobel për Paqen për vitin 2023. Zgjedhja e fituesit të Çmimit Nobel për Paqe ishte ndoshta edhe më e vështirë kët...
Ulen me 99% çmimet e “Internet Roaming” mes Europës dhe Ballkanit Perëndimor. Ishte firmosur në samitin e dhjetorit në Tiranë
Kryeministri, Edi Rama nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ka dhënë lajmin e mirë se prej datës 1 tetor, çmimet e “Internet Roaming” mes Eur...
Rama vizitë zyrtare në Kroaci, pritet me ceremoni shtetërore nga homologu kroat, Plenković
Kryeministri  Edi Rama, është pritur me ceremoni zyrtare në kuadër të vizitës së tij zyrtare në Kroaci. Në Zagreb, kryeministri Rama është prit...