(Reuters) – Koreja e Veriut mirëpriti të shtunën atë që tha se ishte një letër e Presidentit amerikan Donald Trump drejtuar Kreut të Koresë së Veriut Kim Jong Un, duke thënë se ishte një shenjë e “marrëdhënieve personale të veçanta dhe shumë të forta” midis dy liderëve pavarësisht fërkimeve të fundit .

Qëkurse Trump mbajti një samit të tretë me Kim qershorin e kaluar dhe u hodh shkurtimisht në Korenë e Veriut nga zona e demilitarizuar me Korenë e Jugut, nuk është arritur asnjë përparim në ofertën e presidentit të Sh.B.A.-së për ta detyruar Penianin të heqë dorë nga programet e tij bërthamore dhe raketore.

Koreja e Veriut ka provuar një seri të hedhjes së raketave, duke përfshirë lëshimin e dy raketave aparente me rreze të shkurtër në ditën e fundit ose më shumë, ndërsa përpiqet të bëjë presion ndaj Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të tij për të hequr sanksionet ekonomike.

Mediat shtetërore të Koresë së Veriut thanë që Kim kishte marrë një letër nga Trump në të cilën presidenti amerikan tha se ishte i impresionuar nga përpjekjet e liderit të Koresë së Veriut për të mbrojtur njerëzit e tij nga koronavirusi.

Shtëpia e Bardhë nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment për deklaratën e Koresë së Veriut.

Trump “shprehu qëllimin e tij për të bërë bashkëpunim në punën anti-epidemike, duke thënë se ai ishte i impresionuar nga përpjekjet e bëra nga Kryetari për të mbrojtur popullin e tij nga kërcënimi serioz i epidemisë,” njoftoi agjencia shtetërore e Koresë së Veriut KCNA.Ajo nuk thoshte se kur ishte marrë letra.

Letra thoshte se përkundër marrëdhënieve të mira personale midis liderëve, “nëse nuk sigurohet paanshmëri dhe ekuilibër dhe nuk hiqet qëllimi i njëanshëm dhe lakmitar, marrëdhëniet dypalëshe do të vazhdojnë të përkeqësohen”.

VERITAS.COM.AL