AFP / Nicholas Kamm

Kryeministri i UK, Boris Johnson dhe presidenti i SHBA, Donald Trump dukeshin në një atmosferë miqësore teksa ishin ulur në një mëngjes pune në resortin francez të Biarritz/

Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif fluturoi për në Biarritz në jugperëndim të Francës për samitin e G7 ditën e Diele në një përpjekje surpsizë me qëllim që të shkaktonte një bllokim diplomatik mbi programin bërthamor të diskutueshëm të Teheranit.

Prania e Zarif nuk ishte njoftuar as prezantuatr nga mikpritësi francez Emmanuel Macron i cili po kërkon të zbusë tensionet në spirale mes Iranit dhe Shteteve të Bashkuara.

Kryediplomati Iranian nuk mbajti bisedime me presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump në qytetin francez, tanë diplomatët francez, por prania e të dy burrave përhapi shpresë për ulje tensionesh.

Veritas.com.al/