Në ‘qeverinë’ e re Evropiane paragjykohen vendet me qeveri skeptike ndaj BE-së
Presidentja e zgjedhur e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka paraqitur përbërjen e planifikuar të ekipit të saj. Von der Leyen planifikon...
Brexit: Parlamenti mbyll dyert për pesë javë; nisin protestat.
Parlamenti, zyrtarisht është mbyllur për pesë javë, anëtarët e Parlamentit nuk do të kthehen më deri në 14 tetor. Mes skenave pa precedent në D...
Johnson i thotë kryeministrit Irlandez, Varadkar se Brexit pa marrëveshje ‘mund të dështojë’
Një Brexit pa marrëveshje mund të jetë një dështim, për të cilin ty dy qeveritë, si qeveria britanike edhe qeveria Irlandeze, do të jenë përgjegjë...
Mitsotakis thotë se Greqia kërkon ‘prova’ mbi minoritetin, ose nuk voton pro Shqipërisë në BE. Por nuk thotë ‘çfarë’.
Nga: Aleksandër Marku/ Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis në prezantimin e tij të parë në Selanik ka paralajmëruar gjatë një konference për ...
Brexit: Dështon sfida gjyqësore ndaj vendimit të Johson për mbylljen e Parlamentit.
Një sfidë ligjore mbi vendimin e  kryeministrit Boris Johnson për të shpërndarë Parlamentin është kundërshtuar nga gjyqtarët e Gjykatës së Lartë....
Boris Johnson i bën thirrje Parlamentit të mbështesë planin për zgjedhje të reja në 15 tetor
Boris Johnson po iu bën thirrje ligjvënësve që të mbështesin planin e tij për të mbajtur zgjedhjet e parakohshme në 15 tetor. Parlamentarët tan...
Brexit dhe Boris Johnson para provës; mund të shkohet në zgjedhjet e përgjithshme.
Boris Johnson do të kërkojë zgjedhje të përgjithshme më vonë, nëse Laburistët dhe rebelët e Konservatorëve do t’ia arrijnë të bllokojnë një Brexit...
Brexit gati për flamurin e bardhë: Dezertojnë parlamentarë të Tory; Johnson nuk ka më maxhorancë të Përfaqësuesve.
  Parlamentari konservator Philip Lee ka dezertuar duke kaluar te Liberal Demokratët para mbylljes së debatit mes rebelëve të Tory dhe kry...
LAMTUMIRA E GJATË E ANGELA MERKEL
Me pushime në Tirolin e Jugut, Angela Merkel mori me vete “Tiranin” e Stephen Greenblatt, një reflektim mbi fuqinë dhe tiranisë, përmes disa prej ...
Brexit: Johnson nuk do zgjedhje të parakohshme, i bën thirrje Parlamentit ta mbështesë që të evitojë zgjedhjet
Boris Johnson ka insistuar se nuk do zgjedhje të përgjithshme, teksa kërkon nga Parlamenti që ‘të mos votojë për ndonjë shtyrje tjetër pa afat’ të...
Faqja 18 prej 87« E para...10...1617181920...304050...E fundit »