Paris (AFP) – Qeveria franceze sinjalizoi të mërkurën se ishte e përgatitur të bënte koncesione te mëtejshme ndaj protestuesve të “jelekëve të verdha”, madje duke bere një zbritje të mundshme në një veprim kontrovers për të ulur taksat për të ardhurat e larta vitin e kaluar.

Presidenti Emmanuel Macron përballet me disa ditë kruciale pasi ai kërkon t’i japë fund më shumë se dy javë protestash të cilat u degjeneruan të shtunën në disa akte te dhunës më të keqe në qendër te Parisit të dekadave te fundit.

Ish-bankieri i investimeve u vu në provë nga një turmë pasi vizitoi një ndërtesë qeveritare të djegur në Puy-en-Velay në Francën qendrore të martën mbrëma, vetëm pak orë pasi një sondazh i ri publik tregoi shkallen e vlerësimit të tij në vetëm 23 për qind.

Protestat e ashtuquajtura “jelekët e verdhë” filluan më 17 nëntor në kundërshtim me rritjen e taksave te karburantit, por që nga ajo kohë u transformuan ne një sfide të gjerë të agjendës pro-biznes të Macron.

Një nga kërkesat e shpeshta të protestuesve, të cilët janë kryesisht nga qytetet e vogla ose rurale te Frances, është një shfuqizim i lëvizjes së Macron vitin e kaluar për të shkurtuar  “taksën e fatit”IFC, e cila ishte aplikuar më parë për personat me të ardhura te larta.

“Nëse diçka nuk po funksionon, ne nuk jemi budallenj, do ta ndryshojmë atë,” tha zëdhënësi i qeverisë Benjamin Griveaux në radion RTL të mërkurën në mëngjes duke thënë se taksa e pasurisë do të vlerësohej nga tani deri në fund të vitit të ardhshëm.

Macron, 40 vjeç, e bëri çështjen një nga çështjet kyç te fushatës përpara zgjedhjes së tij në maj 2017, duke argumentuar se taksat ndëshkuese mbi pasurinë dekurajojnë krijimin e vendeve të punës dhe çojnë shumë sipërmarrës të largohen nga Franca.

Griveaux theksoi se rivendosja e ISF “nuk është në tryezë për tani”, por Ministrja e Barazisë Marlene Schiappa tha se ajo do ta argumentojë per ta kthyer mbrapsht atë përsëri në qoftë se ulja e taksave mund të tregoje se eshte efektive.

“Qeveria ka qenë shumë teknokrate dhe ka marrë shumë kohë për t’iu përgjigjur” protestave, i tha ajo televizionit France 3 të martën në një vlerësim të apasionuar për menaxhimin e krizës aktuale politike.

– Kthim – U mbi taksat –

Të martën, kryeministri Edouard Philippe njoftoi kthimin e parë të madh të presidencës së Macron, kur ai pezulloi për gjashtë muaj një rritje të taksave të karburantit të planifikuar për në 1 janar.

Griveaux theksoi se rritjet e taksave mund të braktiset ne menyre permanente nëse nuk arrihet marrëveshje gjatë konsultimeve për gjashtë muajt e ardhshëm.

“Ne nuk jemi në politikë qe të kemi të drejtë. Ne jemi në politikë në mënyrë që gjërat të funksionojnë “, tha ai.

Një burim nga zyra e kryeministrit gjithashtu i tha AFP se “qeveria nuk ka luajtur domosdoshmërisht të gjitha kartat e saj”, me koncesione të tjera të tilla si ulja e mundshme e mëtejshme në taksat e rezidencës.

Shumë protestues të “jelekëve të verdhë”, të quajtur sipas xhaketave me shikueshmëri të lartë te veshura, kanë thënë se kthimi i Philippes mbi taksat e karburantit nuk është i mjaftueshëm dhe kanë bërë thirrje për protesta të reja në kryeqytet të shtunën.

Dy sindikatat e shoferëve të kamionëve kanë thirrur gjithashtu një grevë të simpatisë pafund që fillon natën e së dielës dhe protestat janë përhapur në dhjetëra shkolla në mbarë vendin pasi studentët denoncojnë kërkesat më të ashpra për hyrjet në universitet.

Fermerët gjithashtu do të marrin në konsideratë më vonë të mërkurën nëse do të mbajnë një ditë demonstrate dhe ndoshta bllokada rrugore javën e ardhshme, tha kreu i unionit bujqësor FNSEA.

Barrikadat në depot e karburantit po shkaktojnë gjithashtu mungesa në disa zona të Francës, ndërsa bizneset e Parisit po përgatiten për përplasje të reja që mund të shpërthejnë mes protestuesve dhe policisë të shtunën.

– Më shumë dhunë? –

Ministri i Brendshëm Christophe Castaner të martën kërkoi nga protestuesit e “përgjegjshëm” që të mos vijnë në kryeqytet pasi turmat u vërshuan të shtunën e kaluar, duke djegur më shumë se 200 makina, duke vandalizuar dyqanet dhe duke e lënë Arc de Triomphe të shkarravitur me graffit.

Udhëheqësit e opozitës, duke përfshirë Laurent Wauquiez të republikanëve të krahut te djathtë,i kanë bërë thirrje qeverisë për të imponuar një gjendje të jashtëzakonshme dhe për të vendosur njësi të ushtrisë për të mbështetur policinë.

Midis preokupimeve të tij të brendshme, Macron gjithashtu pa “shokun” e tij, Presidentin e SHBA, Donald Trump duke e renduar në Twitter, duke thënë se protestuesit po kundërshtonin hyrjen e Macronit në marrëveshjen e klimës së Parisit te 2015.

“Marrëveshja e Parisit është me të meta fatale sepse ngre çmimin e energjisë për vendet përgjegjëse ndërsa mbulon disa nga ndotësit më të këqij … në botë,” shkroi Trump.

Trump gjithashtu ka ritweetuar një kërkesë false te aktivistit konservator amerikan, studentit Charlie Kirk që ka thënë: “‘Ne duam Trump’ është kënduar nëpër rrugët e Parisit.”

Zyra e Macron tha se nuk kishte “asnjë koment” mbi tweetimet e Trump.

Veritas.com.al/