Etiketa: amerika

Senate amerikan arrin marrëveshjen për ‘ndalimin e mbylljes së qeverisë’. Para 11 minutash
Qeveria e Shteteve të Bashkuara po i jep fund mbylljes pasi Republikanët dhe demokratët arritën një marrëveshje të përkohshme mbi buxhetin federal- BBC. (Shënim: BBC po përgatit lajmin e plotë ...
Uashingtoni në zgrip. Fati i qeverisë Amerikane në duar të Schumer.
(Lideri i minorancës demokrate ne Senat, Chuck Schumer)/ Washington, D.C., është në zgrip, për shkak të votave të Demokratëve në Senatin e Shteteve të Bashkuara për të mbyllur qeverinë në mesna...
Të ndreqim Amerikën! Cc: Për dijeni Ambasadës së SHBA, Tiranë
Nga: Ylli Dylgjeri/ Boll u morëm më me këtë vend! Nuk bëhet këtu. Boll u morëm me njeri- tjetrin! Nuk bashkohemi. Boll u morëm me Vettingun! Nuk vettohemi. Boll u morëm me PPP-në! Nuk P......
Hoyt Bryan Yee jep dorëheqjen nga posti si zv/ndihmës i Sekretarit të Shtetit
Brian Hoyt Yee ka dhënë dorëheqje nga posti i zv/ndihmësit të sekretarit amerikan të Shtetit për Evropë dhe Euroazi. Lajmi është konfirmuar nga departamenti amerikan i shtetit për Al Jazeera Balka...
Në New York bie zjarri më i rëndë në 25 vjet; 12 viktima.
Të paktën 12 persona kanë vdekur dhe katër të tjerë ndodhen në gjendje kritike të plagosur pas një zjarri që ra në një godiunë apartamentesh në Bronx, New York. Kryetari i Bashkisë i York City,...
Të shtatë të kampit të Hillary Clinton… Ku janë pas një viti?
U mbush një vit që nga koha e kampit të Hillary Clinton, që kishin marrë rrugë të gjerë për në Shtëpinë e Bardhë, por gjatë rrugës u përplasën  me kandidatin e atëhershëm, Donald Trump. Leximi mbi...
“Fund i Historisë”/ Rënia e Bashkimit Sovjetik në 1991 dhe ngritja e Kinës në 2017.
-Ndoshta zëri më i spikatur gjeopolitik në ato ditë ishte zëri i një mendimtari Amerikan, Francis Fukuyama.  Në 1989, viti kur ra Muri i Berlinit, Fukuyama publikoi Esse-në “Fundi i Histoirsë në n...
Përplasen shtetet pro dhe kundër SHBA. Shqipëria radhitet kundër Shteteve të Bashkuara.
Para tre ditësh, ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OK kishte njoftuar vendimin e presidentit Trump se çdo shtet që do të votonte kundër vendimit për Izraelin duhet të shënojë emrin si ‘shtet ...
Amerika i afrohet Shqipërisë nga rrugët e Ballkanit, përmes Sigurisë .
  Nga: Zëri i Amerikës/ Këshilli i Atlantikut, një forum për çështjet ndërkombëtare, do të mbledh të mërkurën në Uashington ministrat e jashtëm të vendeve të Ballkanit dhe ekspertë të njohur nga të ...
Uragani ‘Nate’ zbarkon në Louisiana dhe Mississippi, SHBA
Uragani Nate ka prurë erëra të fuqishme, shira territorial dhe kërcënime për stuhi në brigjet e Gjirit të Shteteve të Bashkuara. Uragani, i cili mbështetet nga erëra në shpejtësinë maksimale 85...
Faqja 5 prej 9« E para...34567...E fundit »