Etiketa: itali

Sanremo 2022, “pas kuintave qarkullon drogë. A e keni vënë re se …”.
  Mario Adinolfi kalon valën e Festivalit të Sanremos për të thënë gjëra mjaft serioze dhe gjithçka për t'u demonstruar. Themeluesi i Popolo della Famiglia është shumë aktiv në Twitter për...
Ndahet nga jeta Monica Vitti, ‘mbretëresha e kinemasë italiane’: Ministri i Kulturës
Aktorja italiane, Monica Vitti, e cila ka luajtur në disa filma që kanë lënë gjurmë në historinë kinematografike, ka gjetur vdekjen në moshën 90-vjeçare. Dario Franceschini, ministri i Kulturës...
Pas 2 muajsh në kërkim, arrestohet në Romë Adriatik Llalla, kërkon azil politik në Itali!
  "Peshku i madh" duket se ka rënë në rrjetë. Pas më shumë se 2 muajsh në kërkim, i janë vërë prangat ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla. Ai është arrestuar në Romë, ku dhe ka qëndruar përgjat...
Takimi me Ramën, kryeministri italian Draghi: ‘Mbështesim Shqipërinë në çdo centimetër!’
Kreu i qeverisë Italiane, Mario Draghi gjatë konferencës për shtyp me kryeministrin shqiptar Edi Rama, i cili ndodhet në Romë për vizitë zyrtare ripërsëriti se do ta mbështesë Shqipërinë në çd...
Rama, takim me kryeministrin italian Draghi, në fokus rrugëtimi evropian i Shqipërisë
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pas pritjes zyrtare nga homologu italian, Mario Draghi, kanë mbajtur një deklaratë të përbashkët për mediat me në fokus rrugëtimin evropian të shtetit shqiptar...
“Corriere della Sera”/ Historia tragjike e shqiptares Adelina Sejdini, që u tradhtua nga Italia për shtetësinë: Luftëtare ‘Amazonë’, pa mburojë
E vetmuar dhe e dëshpëruar. Në xhep mbante një leje qëndrimi me tre “x” në vend të shtetësisë: pa shtetësi. Në kokë, më shumë guxim për të vdekur, sesa për të jetuar. “Adelina 113” është ngjitur m...
Rezart Taçi në skemën e pastrimit të parave për Cosa Nostrën! Taçi, në kërkim; në pranga kunati dhe trup-roja! SPAK sekuestron mbi 18 mln euro
Ish bosi i naftës Rezart Taçi, kunati i tij Artur Balla dhe ish truproja e tij Bledar Lilo janë të përfshirë në një skemë pastrimi të parave përmes firmave të naftës. Kjo është akuza që SPAK ka ng...
Skema/ Bashkëpuntori italian i Taçit dhe i “Cosa Nostras” kaloi miliona euro nga një bankë greke në Tiranë
Detaje të reja janë zbardhur nga skema e pastrimit të parave që drejtohej nga sipërmarrësi italian Francesco Zummo, që sipas SPAK në Shqipëri zhvillohej përmes Rezart Taçit, ish bosit të naftës në...
Ndahet nga jeta “babai i Tiramisusë”, Aldo Campeol i Trevisos
Biznesmeni, Ado Campeol, i quajtur nga mediat italiane edhe si “babai i ëmbëlsirës, Tiramisu”, ka vdekur në moshën 93-vjeçare. Campeol ishte pronar i “Le Beccherie”, një restorant në Treviso në...
Nga 10 gushti/ Qeveria Rama jep lajmin e rëndësishëm për emigrantët në…
I shumëpritur prej dhjetorit 2019 kur skadoi marrëveshja në fuqi, konvertimi i patentave shqiptare në italiane po bëhet realitet. Më në fund, më 10 gusht, Ministria italiane e transporteve ka nxj...
Faqja 1 prej 3412345...102030...E fundit »