Etiketa: is_tag

Meloni i Italisë premton ‘mbështetje besnike’ për Ukrainën
Liderja e re e krahut të djathtë të Italisë, Giorgia Meloni, ka premtuar mbështetjen e saj për Ukrainën në një mesazh drejtuar Presidentit Volodymyr Zelensky. "Ju e dini se mund të mbështeteni ...
Itali/ Meloni u kërkon të vetëve: “Jo manifestime”
Fitore historike pavarësisht alarmeve të së majtës, dyfishuar Lega edhe në Veneto. Apeli i Melonit për të evituar festimet në një moment krize Si e shoh veten mëngjesin e 26 shtatorit? “Si çdo ...
Itali/ Meloni shpalli fitoren për kryeministre. Çfarë ndodh tani?
Fitorja natën e zgjedhjeve është vetëm hapi i parë për të formuar një qeveri funksionale. Ja si do të shkojnë gjërat në ditët në vijim: Rezultatet zyrtare ende nuk janë shpallur; llogaritjet p...
Presidenti italian Sergio Mattarella sot e nesër në Tiranë!
Presidenti i Italisë Sergio Mattarella do të zhvillojë një vizitë zyrtare dy- ditore në Shqipëri. Mattarella do të  pritet nga Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, me ceremoni shtetërore në Pal...
Marrëveshja me Italinë njeh vitet e pensionit për çdo shqiptar
Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka ka përshëndetur marrëveshjen teknike për pensionet ndërmjet Shqipërisë dhe Italisë.  Sipas Xhaçkës, pas ratifikimit do të përf...
Hajdutët shqiptarë vodhën pianon antike në konservatorin e Parmës para 7 vjetësh. Manja ua dorëzon autoriteteve italiane.
Një piano antike e shekullit të XVIII, pjesë e trashëgimisë kulturore italiane, e vjedhur në 2015 në Konservatorin e Parmës, do t’u dorëzohet sot autoriteteve italiane. Po çfarë shkruanin media...
Sergio Mattarella, Presidenti i Italisë, viziton Tiranën më 8 shtator
Presidenti i Republikës së Italisë, Sergio Mattarella, do të vizitojë Tiranën më 8 shtator. Lajmin e ka dhënë sot kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, gjatë një takimi me një grup senatorësh ital...
Largohet kryeministri Draghi. Çfarë do të ndodhë në Itali pas tij?
Italia ka hyrë në një periudhë të re pasigurie politike pasi kryeministri Mario Draghi i dorëzoi dorëheqjen presidentit Sergio Mattarella.  Paqëndrueshmëria mund të shtojë sfidat me të cilat përb...
Dorëheqja e Draghit mund të jetë një katastrofë për BE-në, por dhuratë për Putin
Nga Barbara Wesel Italia sërish po përballet me një krizë qeveritare. Këtë mund ta konsideroje edhe si një teatër veror, por kësaj here rrezikohet shumë më tepër. Kur kryetari i partisë së drob...
Bie qeveria Draghi në Itali. Presidenti Mattarella s’pranon dorëheqjen e Super Marios
Giuseppe Conte dhe Mario Draghi Qeveria italiane e Mario Draghit është rrëzuar! Kryeministri italian ka paralajmëruar dorëheqjen pas krizës politike të krijuar nga largimi i ‘Lëvizja 5-Yje’. Kr...