Etiketa: shba

BE lëviz për të bllokuar sanksionet e SHBA kundër Iranit
Komisioni Europian ka zbuluar planet e tij për përdorimin e një sërë masave ligjore që do të bllokojnë sanksionet e Shteteve të Bashkuara kundër kompanive që aktualisht po bëjnë biznes me Iranin, ...
Gina Haspel, gruaja e parë në krye të CIA, konfirmohet në Senat
Senati i Shteteve të Bashkuara ka aprovuar femrën femrën e parë si drejtore të CIA-s, pavarësisht nga akuzat në të cilat fillimisht ishte përzierë mbi torturave e të dyshuarve për terrorizëm. K...
Amerika të mos kërcënohet më nga Kim!- kjo synohet. Projekti SHBA- Kore e Veriut mbahej pezull prej 25 vjetësh.
Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha të dielën se nëse Koreja e Veriut bie dakord për çnuklearizim të plotë, Shtetet e Bashkuara janë të gatshme “t’i ofrojnë garanci sigurie” qeverisë së...
Shtetet e Bashkuara mirëpret arrestimin e ish ministrit Tahiri: “Mori fund epoka e bosëve të krimit!”
Pas vendimit të Gjykatës për arrestimin e ish ministrit Saimir Tahiri, ka reaguar ambasada e Shteteve të Bashkuara e akredituar në Tiranë: “Ambasada e Shteteve të Bashkuara mirëpret përparimin ...
Koreja e Veriut, në prag të samitit, liron tre amerikanë të burgosur. Trump do t’i presë në aeroport.
Koreja e Veriut ka liruar tre qytetarë amerikanë të burgosur- sipas një postimi në Twitter nga presidenti Donald Trump. Kjo është parë si një vullnet i mirë në prag të samitit historik të zotit...
Shefja e re e CIA-s e emëruar nga Trump mendohet se do të japë dorëheqjen.
Nga: Mark Hosenball/ Reuters E përzgjedhura e Presidentit Trump për të drejtuar CIA-n, Gina Haspel, mendohet se do të japë dorëheqjen për shkak të disa shqetësimeve rreth rolit të saj në progra...
Epoka e konkurrencës së fuqive të mëdha është kthyer. SHBA po ringjall Flotën e Dytë.
( FOTO: Flota e Dytë do të vendoset ne bazën e saj në  Norfolk, Virginia)/ Marina e Shteteve të Bashkuara ka thënë se do të ringjallë Flotën e  Dytë të saj, teksa Rusia bëhet më e sigurt. Sh...
Mike Pompeo konfirmohet Sekretar i Shtetit i SHBA, merr fund beteja e ashpër e konfirmimit.
Senati i Shteteve të Bashkuara ka konfirmuar ish drejtorin e CIA-s, Mike Pompeo si sekretar i shtetit i Shteteve të Bshkuara, duke i dhënë fund një beteje të ashpër për konfirmimin. Zoti Pompeo...
Demokratët ngrenë padi ndaj Rusisë, presidentit Trump dhe Wikileaks.
Partia Demokratike në Shtetet e Bashkuara po ngre padi kundër Rusisë, fushatës zgjedhore të Trump dhe kundër Wikileaks. Dosja që po përgatisin Demokratët do të përmbajë konsperacionin për dëmtimin...
Shqipëria ofron baza ushtarake për Amerikën. Mattis: “Shqipëria godet më fort se pesha e saj”… kundër ‘ndikimit rus’.
  Nga: Zëri i Amerikës/ Sekretari amerikan i Mbrojtjes James Mattis falenderoi sot Shqipërinë për angazhimin e saj në NATO si një vend aleat, kontributi i së cilës shkon përtej madhësin...
Faqja 43 prej 62« E para...102030...4142434445...5060...E fundit »