Etiketa: zgjedhje

Jean-Claude Juncker, rënia në Luksemburg: Partia e tij evropianiste në minimum historik.
Po shkon keq për Kristian Demokratët e ish-kryeministrit, Jean-Claude Juncker, qe në zgjedhjet e 14 tetorit në Luksemburg qëndrojnë njëlloj, si partia e parë, por moren vetëm 28%. Rezultati më i k...
Michelle Obama u bën thirrje ‘grave me ngjyrë” të votojnë. “Ne prijmë, populli na ndjek”, thotë.
Ish Zonja e Paarë e Shteteve të Bashkuara, Michelle Obama po i bashkon forcat me Televizionin e etë Zinjve (Black Entertainment Television) për të nxitur gratë me ngjyrë që të votojnë në zgjedhjet...
Turqia para provës më të friksshme: Do të humbë Erdogan, apo e drejta demokratike!.
Zgjedhësit truq shkojnë sot në qendrat e votimit për të vendosur nëse do t'i japin Erdoganit një mandat të dytë pesë- vjeçar, ose jo. Prova e sotme është prova më e frikshme e zgjedhjeve në shumë ...
Kolumbi: Konservatorët mundin të Majtën ‘guerile komuniste’ në zgjedhjet presidenciale.
Kolumbia deklaroi zyrtarisht kandidatin konservator, Iván Duque si fitues të zgjedhjeve presidenciale të të Dielës, pasi mundi vendosmërisht kundërshtarin e tij të të Majtës ekstreme, Gustavo Petr...
Partia anti- Emigracion fiton zgjedhjet parlamentare në Slloveni
Partia opozitare anti- emigracion e ish- kryeministrit ka fituar shumicën e votave në zgjedhjet parlamentare të të Dielës në Slloveni, megjithëse jo votat e mjaftueshme për të formuar qeverinë e v...
Italia mund të shkojë në zgjedhje të reja në Qershor.
( Carlo Cottarelli (majtas) dhe  Sergio Mattarella po përgatiten për bisedime sot, e Merkure, pasdite)/ Kryeministri i caktuar i Italisë, Carlo Cottarelli do të takojë presidentin e vendit, mes...
Italia shkon drejt zgjedhjeve të reja me emërimin e qeverisë kujdestare.
Carlo Cottarelli, një ish ekonomist i FMN , është emëruar nga presidenti për të formuar qeverinë teknike. Italia është nisur drejt zgjedhjeve të reja brenda pak muajve ditën e Hënë, ndërsa vend...
Erdogan i Turqisë shpall zgjedhje të parakohshme në 24 qershor 2018.
Turqia  do të mbajë zgjedhje të parakohshme presidenciale dhe parlamentare në 24 qershor. Zgjedhjet e afruan nga Presidenti Recep Tayyip Erdogan, nga Nëntori 2019- në qershor 2018. Ai ka udhëhe...
Presidenti Vladimir Putin merr sot mandatin e katërt në krye të Rusisë.
Në Rusi sot zhvillohen zgjedhjet presidenciale. Qendrat e votimit janë hapur që prej mëngjesit të sotëm dhe Vladimir Putin po kërkon mandatin e tij të katërt.  Pritet që rezultatet që dalin menjëh...
ITALIANËT NUK JANË FASHISTË
Frrok Çupi/ Që gjatë fushatës elektorale parlamentare në Itali, propaganda rrotull saj- deri në hallkat e BE, deklamoi se “Italia ndodhet në zgrip të fashizmit”. Propaganda ‘ajrore’ kishte një buri...
Faqja 4 prej 12« E para...23456...10...E fundit »