Vladimir Putin i Rusisë ka paralajmëruar homologun e tij amerikan Joe Biden se vendosja e sanksioneve të reja mbi Ukrainën mund të çojë në një prishje të plotë të marrëdhënieve mes tyre

Në një telefonatë të enjten vonë, presidenti rus tha se sanksione të tilla do të ishin një “gabim kolosal”.

Zoti Biden, ndërkohë, i tha zotit Putin se SHBA dhe aleatët e saj do t’i përgjigjen me vendosmëri çdo pushtimi të Ukrainës.

Telefonata, e kërkuar nga Rusia, ishte biseda e dytë e tillë e çiftit këtë muaj dhe zgjati për gati një orë.

Ai shënoi përpjekjen e fundit për të zbutur tensionet mbi kufirin lindor të Ukrainës me Rusinë, ku zyrtarët ukrainas thonë se më shumë se 100,000 trupa ruse janë dërguar.

Rritja ka shkaktuar shqetësim në Perëndim, me SHBA-të që kërcënojnë Putinin me sanksione “të tilla që ai nuk ka parë ndonjëherë” nëse Ukraina vihet nën sulm.

Rusia, megjithatë, mohon se po planifikon të pushtojë vendin dhe thotë se trupat janë atje për stërvitje. Ajo thotë se ka të drejtë të lëvizë lirisht trupat e saj në tokën e saj.

VERITAS.COM.AL