Nga:  Dylan Stableford , CNN/

Brooke Baldwin e CNN u përpoq të gjejë fjalët për të përshkruar shkatërrimin e mbetur nga Uragani Michael, ndërsa ajo fluturoi në një helikopter mbi Mexico Beach,Florida,të enjten në mëngjes.

“Ka ikur.Iku “, tha Baldwin përpara se kameramani i saj të drejtohej në rreshtat e gjata të shtëpive të niveluara poshtë. “Është – është zhdukur”.

Komuniteti i vogël përballë plazhit, e vendosur rreth 40 milje në jug të Panama City, Florida, ishte vendi ku stuhia e Kategorisë 4 bëri zbarkimin të mërkurën pasdite me erërat te përcaktuara maksimale prej 155 mph, vetëm 2 mph nën pragun e Kategorisë 5. Ishte më e forta stuhi ndonjëherë që ka goditur Panhandle Florida, dhe e treta më e fortë ndonjëherë që ka goditur SHBA.

Të paktën dy persona vdiqën në stuhi dhe zyrtarët federalë druajnë se numri i të vdekurve mund të rritet ndërsa ekuipazhet e kërkim-shpëtimit fillojnë të vlerësojnë dëmin.

Rrugët në Meksiko Beach ishin pothuajse të pakalueshme, kështu që Baldwin,qe kaloi natën aty pranë Destin,Florida.mori një helikopter për të marrë pamje nga sipër. Zjarre mund të shihen duke u djegur në distancë, shtëpi të copëtuara dhe anije të shpërndara nëpër qytetin e rreth 1100 njerëzve.

“Është e tmerrshme të shikosh,” i tha Baldwin shikuesve para se transmetimi i saj të pritej. “Ishte keq në Panama City Beach, por kurrë nuk kam parë një gjë të tillë … Nuk kam fjalë.”

Një gazetar i Tampa Bay Times dhe një fotoreporter i cili arriti ta bënte atë në Meksiko Beach në terren të enjten herët përshkroi atë që panë:

Shtëpi të shkatërruara plotësisht. Frigoriferë dhe tualete, ku stuhia i la ato. Mijëra nga dy-për-katër, të përtypur dhe te padeshifrueshëm. Frigoriferët, tualetet, shkallë për askund dhe dyer 10 këmbë lart pa rënë. Lagjet përgjatë U.S. 98 dukeshin si dhomë lojërash për fëmijë pas një kapricioje gjigande.

Më shumë se 180,000 njerëz përgjatë Panhandle të Floridës ishin nën urdhrat e detyrueshëm të evakuimit. Ndërsa shumë i kushtuan vëmendje këtyre urdhrave, disa jo.

Të paktën katër të mbijetuar u zbuluan nga gazetarët e Tampa Bay Times, duke përfshirë një grua dhe një burrë që “po kërkonin ndihmë me makinën portative të oksigjenit të nënës”.

Veritas.com.al/