Uashington (AFP) – Presidenti amerikan Donald Trump paralajmëroi të hënën se Turqia do përballet me sanksione të menjëhershme në lidhje me inkursionin e saj në veri-lindje të Sirisë kundër milicisë kurde, por gjithashtu sinjalizoi që Uashingtoni do të shmange konfliktin e armatosur me Ankaranë.

“Sanksione të mëdha për Turqinë po vijnë!” tha Trump, pasi sulmet Turke u rritën gjatë fundjavës mbi Kurdët Sirianë, të cilët ishin aleatë me luftën e SHBA kundër grupit të Shtetit Islamik.

Por Trump gjithashtu sugjeroi se Kurdët po përpiqeshin t’i tërhiqnin Shtetet e Bashkuara në një prospektive me te gjerë, duke pretenduar se ata po çlironin qëllimisht disa të burgosur të Shtetit Islamik “për të na përfshirë ne” në konflikt.

“A mendojnë vërtet njerëzit se ne duhet të shkojmë në luftë me Turqinë anëtare të NATO-s?”, Tha Trump, duke shkaterruar “luftëra pa mbarim”.

“Të njëjtët njerëz që na futën në rrëmujën e Lindjes së Mesme janë njerëzit që duan më shume qe ne te qëndrojmë atje!”

Trump gjatë fundjavës urdhëroi rreth 1.000 trupa amerikane në veri të Sirisë te tërhiqen nga rajoni kufitar që të mos kapen në luftime.

“Ne kemi forca amerikane të ngecura me sa duket midis dy ushtrive kundërshtare dhe kjo është një situatë shumë e padenjë,”tha sekretari i mbrojtjes Mark Esper për CBS-në të Dielën tek”Face the Nation”.

VERITAS.COM.AL/